Nauka dla Społeczeństwa

03.10.2023
PL EN
07.06.2023 aktualizacja 07.06.2023

Noworodki płci męskiej gaworzą więcej

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Noworodki płci męskiej w pierwszym roku życia więcej gaworzą w porównaniu ze swoimi rówieśnicami – piszą naukowcy na łamach periodyku „iScience”.

Noworodki wydają mnóstwo dźwięków, które poprzedzają właściwe mówienie. Te dźwięki nazywane są protofonami. Zostaną one zastąpione słowami, a później całymi zdaniami.

Według naukowców noworodki płci męskiej w pierwszym roku życia wydają więcej takich dźwięków niż dziewczynki w tym samym wieku. Wyniki są tym bardziej zaskakujące, że w powszechnym mniemaniu to właśnie kobiety górują nad mężczyznami, jeśli chodzi o mówienie.

„Powszechnie się uważa, że kobiety mają niewielką, ale jednak zauważalną przewagę nad mężczyznami, jeśli chodzi o język” - opisuje psycholingwista, D. Kimbrough Oller z University of Memphis (USA). Jak dodaje, w przypadku noworodków wydaje się, że jest na odwrót.

Okazuje się, że noworodki płci żeńskiej doganiają, a następnie przeganiają chłopców do końca drugiego roku życia.

Badania były zakrojone na szeroką skalę. Nagrywano prawie sześć tys. dzieci, w sumie zarejestrowano 450 tys. godzin. Nagrania były następnie analizowane automatycznie za pomocą oprogramowania komputerowego. Jak dotąd jest to największa tego rodzaju próba badawcza.

Z badań wynika, że w pierwszym roku życia chłopcy wydają średnio o 10 proc. więcej dźwięków niż dziewczynki, a w drugim roku życia dziewczynki o siedem proc. więcej niż chłopcy.

Więcej: dx.doi.org/10.1016/j.isci.2023.106884 (PAP)

krx/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023