Noworodki płci męskiej gaworzą więcej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Noworodki płci męskiej w pierwszym roku życia więcej gaworzą w porównaniu ze swoimi rówieśnicami – piszą naukowcy na łamach periodyku „iScience”.

Noworodki wydają mnóstwo dźwięków, które poprzedzają właściwe mówienie. Te dźwięki nazywane są protofonami. Zostaną one zastąpione słowami, a później całymi zdaniami.

Według naukowców noworodki płci męskiej w pierwszym roku życia wydają więcej takich dźwięków niż dziewczynki w tym samym wieku. Wyniki są tym bardziej zaskakujące, że w powszechnym mniemaniu to właśnie kobiety górują nad mężczyznami, jeśli chodzi o mówienie.

„Powszechnie się uważa, że kobiety mają niewielką, ale jednak zauważalną przewagę nad mężczyznami, jeśli chodzi o język” - opisuje psycholingwista, D. Kimbrough Oller z University of Memphis (USA). Jak dodaje, w przypadku noworodków wydaje się, że jest na odwrót.

Okazuje się, że noworodki płci żeńskiej doganiają, a następnie przeganiają chłopców do końca drugiego roku życia.

Badania były zakrojone na szeroką skalę. Nagrywano prawie sześć tys. dzieci, w sumie zarejestrowano 450 tys. godzin. Nagrania były następnie analizowane automatycznie za pomocą oprogramowania komputerowego. Jak dotąd jest to największa tego rodzaju próba badawcza.

Z badań wynika, że w pierwszym roku życia chłopcy wydają średnio o 10 proc. więcej dźwięków niż dziewczynki, a w drugim roku życia dziewczynki o siedem proc. więcej niż chłopcy.

Więcej: dx.doi.org/10.1016/j.isci.2023.106884 (PAP)

krx/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

  • Fot. Adobe Stock

    Badania minimózgów pozwalają lepiej zrozumieć niektóre choroby

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera