Nauka dla Społeczeństwa

28.09.2023
PL EN
06.06.2023 aktualizacja 06.06.2023

Gliwice/ Politechnika Śląska przygotowała nowy format kształcenia studentów

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Politechnika Śląska otwiera nowe kierunki studiów na rok akademicki 2023/24. Uczelnia zamierza także wprowadzić nowy format kształcenia na studiach I i II stopnia.

Politechnika Śląska otworzyła nowe kierunki dla przyszłych studentów. W ofercie pojawiły się kierunki takie jak: Technologie kognitywne i media społecznościowe (I stopień)i Chemia przemysłowa (II stopień). "Ta liczba kierunków może nie jest imponująca, ale my od długiego czasu idziemy w stronę, żeby zwiększyć liczbę kierunków, a nie zmniejszyć" - powiedział prof. dr hab. inż. Wojciech Szkliniarz, prorektor ds. studentów i kształcenia.

Uczelnia udoskonaliła także swoją stronę rekrutacyjną, tak aby aplikujący nie miał problemu ze złożeniem podań. Na stronie aplikant znajdzie informacje o uczelni, zakwaterowaniu czy swój przyszły plan zajęć.

Politechnika zapewni także podobny program nauczania dla studentów wszystkich kierunków pierwszego roku. Dzięki temu student, któremu nie spodobał się kierunek, na jakim jest, będzie mógł po pierwszym roku zmienić go na inny. "To jest w Polsce nowość, a ponieważ prawo polskie dopuszcza taką możliwość, że student może kierunek wybierać dopiero po pierwszym roku to chcemy z tego prawa skorzystać" - zaznaczył prorektor.

Maturzyści, którzy reprezentowali Polskę w olimpiadach międzynarodowych, laureaci czy finaliści konkursów ogólnopolskich będą mogli ubiegać się o stypendia przez rok w wysokości od 500-1500 zł. Osoby, które uzyskały 100 proc. punktów procesie rekrutacji na studia także będą mogły uzyskać stypendium w wysokości 500 zł.

Prorektor dodał także, że wszystkie osoby, które spełnią warunki zakwaterowania w domach studenta, będą mieć gwarantowane miejsce w akademiku. "Wszystkim tym, co mieszkają powyżej 50 km od miejsca zakwaterowania, ale także dla tych, którzy mają dojazd utrudniony, gwarantujemy miejsce" - podkreślił prorektor.

Profesor Szkliniarz zwrócił także uwagę na tendencję opuszczania uczelni przez studentów po pierwszym roku studiów. Dlatego aby ułatwić im adaptację do nowego miejsca nauczania, Politechnika uelastyczniła program oferowanych kierunków. "Zmniejszamy liczbę godzin na pierwszym i ostatnim semestrze. Oferujemy bezpłatne zajęcia wyrównawcze, a w planie studiów matematyka i fizyka w formie bardziej przyjaznej studentom, bo wiemy, że z tym mają największy problem" - powiedział prorektor.

Uczelnia od przyszłego roku akademickiego zamierza otworzyć dodatkowe zajęcia, które poszerzą zakres jego wiedzy spoza kierunku, jaki studiują. "Wprowadzamy zakres kształcenia modułowego po to, żeby ukierunkować zajęcia dla studenta, a nie nauczyciela" - podkreślił prorektor. Student będzie mógł także sam wybrać prowadzącego te zajęcia.

W elastycznym programie student będzie miał także możliwość kształcenia międzynarodowego w programie Eureca Pro. "Politechnika Śląska wraz z ośmioma innymi uczelniami tworzy właśnie takie konsorcjum międzynarodowe. Mamy lokalizacje fantastyczne w Europie tych naszych partnerskich uczelni, bo są to Niemcy, Austria, Hiszpania, Francja, Grecja, Rumunia. Także nasi studenci będą mogli korzystać z oferty kształcenia na tych uczelniach" - poinformowała prof. dr hab. inż. Anna Chrobok, dyrektorka Kolegium Studiów.

"Jak mniemamy, właśnie taki sposób kształcenia jest przyszłościowy w Europie i my już tam jesteśmy" - dodała profesor Chrobok.

Zmiany, które zajdą od września w Politechnice Śląskiej, były wcześniej konsultowane z Przedstawicielami Głównego Samorządu Studentów. "Ta zmiana nowego kształcenia została przez pana rektora przedstawiona przed Parlamentem Studenckim (...) Wszyscy zgodziliśmy się z tym, że jest to zmiana dobra, która pozwoli nam rozwinąć nasze skrzydła i perspektywy" - podkreśliła Katarzyna Ptaszyńska, przewodnicząca Samorządu Studenckiego.(PAP)

Nauka w Polsce, Julia Szymańska

jms/ ann/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023