Badacze: rasa ma największy wpływ na charakter psa, ale istotne są i inne czynniki

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Choć najwięcej zależy od rasy, na charakter psa wpływają też inne elementy, w tym środowisko społeczne i wiek. Wiele zależy przy tym od hodowcy i właściciela czworonoga - wskazują badacze, po przeanalizowaniu dużej bazy danych ponad 300 psich ras.

Najlepszy przyjaciel człowieka występuje w setkach ras, które, jak się uważa, różnią się m.in. usposobieniem.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Helsinkach (Finlandia) pokazało jednak, że o charakterze psa decydują różnorodne czynniki.

„Rasa psa jest najważniejszym czynnikiem determinującym cechy osobowościowe" – przypomina Milla Salonen, współautorka badania opisanego na łamach periodyku „iScience” (https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S258900422300768X).

Ona i jej koledzy stworzyli potężną bazę danych psich zachowań obejmującą ponad 11 tys. zwierząt. Dane objęły ponad 300 ras pogrupowanych w 52 kategorie.

Naukowcy podkreślają, że nawet różnice między rasami, nie były dotąd, pod tym kątem badane aż tak precyzyjnie. Niektórych ras nie badano do tej pory wcale.

„To badanie aktualizuje wiedzę dotyczącą wpływu rasy na osobowość psa, ponieważ w amerykańskim badaniu opublikowanym w zeszłym roku uznano ten wpływ za bardzo mało istotny” – mówi prof. Hannes Lohi, jeden z autorów nowej publikacji.

Badacze sprawdzili wpływ różnych środowiskowych czynników na siedem głównych cech osobowości – poczucie zagrożenia, skupienie na tresurze, agresja/dominacja, energia, zdolność do socjalizacji z innymi psami, zdolność do socjalizacji z ludźmi i wytrzymałość.

Czynniki te, w porównaniu do rasy mają stosunkowo niewielki wpływ na charakter, ale jednak działają. Spośród nich najważniejsza okazała się socjalizacja w okresie szczenięcym (od 7. do tygodnia do 4. miesiąca życia).

Duża dawka socjalizacji w tym okresie wiązała się z mniejszym poczuciem zagrożenia oraz mniejszą agresją/dominacją, a przy tym lepszą koncentracją w czasie tresury i wyższymi zdolnościami socjalizacji zarówno z ludźmi jak i z psami.

"Nasze wyniki wskazują, że nowi właściciele psów powinni jak najbardziej zapoznawać swoje szczenięta z nieznajomymi ludźmi, miejscami i zwierzętami. Oczywiście socjalizacja zawsze musi odbywać się na warunkach szczenięcia, co oznacza, że nie powinno być ono zmuszane do sytuacji, które je przerażają" - mówi Milla Salonen.

Na zachowanie psa znaczący wpływ ma też jego wiek. Starsze zwierzęta np. lepiej skupiają się w czasie tresury niż młodsze. Tymczasem młodsze są bardziej płochliwe, mają więcej energii oraz łatwiej wchodzą w kontakty z innymi psami i ludźmi.

Naukowcy uważają, że najprawdopodobniej środowisko wczesnego szczenięctwa, włączając opiekę matki, ma również - poza genetyką - ogromne znaczenie, ale w tym badaniu nie zostało to potwierdzone.

"Na podstawie naszych badań można stwierdzić, że cechy osobowości są niezwykle złożone i wykazują zdumiewające podobieństwa między psami, ludźmi i innymi zwierzętami" – mówi Milla Salonen.(PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 8.10.2024 EPA/Christine Olsson/TT

    Nobel z fizyki za prace, dzięki którym rozwija się sztuczna inteligencja

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: ślad węglowy gazu ziemnego jest gorszy niż węgla

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera