Niemcy/ Zmarł Harald zur Hausen – noblista w dziedzinie medycyny

25.09.2017. Źródło: PAP/ EPA/Mariscal
25.09.2017. Źródło: PAP/ EPA/Mariscal

Wirusolog Harald zur Hausen, zdobywca medycznego Nobla, zmarł w niedzielę w wieku 87 lat - poinformowało w poniedziałek wieczorem Niemieckie Centrum Badań nad Rakiem (DKFZ) w Heidelbergu.

„Tracimy wybitnego naukowca, który dokonał przełomowych osiągnięć w dziedzinie wirusologii nowotworów” – powiedział Michael Baumann, prezes i dyrektor naukowy DKFZ. Harald Zur Hausen kierował tą placówką badawczą przez 20 lat.

Badania zur Hausena dotyczyły etiologii raka szyjki macicy. Naukowiec ustalił, że jest on powodowany przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Jego badania pozwoliły na opracowanie szczepionki, obniżającej ryzyko zachorowania na ten nowotwór. Za to odkrycie został w 2008 roku uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie medycyny.

Zur Hausen był laureatem blisko 40 doktoratów honoris causa i licznych profesur honoris causa. W 2009 roku otrzymał duży Federalny Krzyż Zasługi z Gwiazdą Orderu Zasługi Republiki Federalnej. (PAP)

mszu/ tebe/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pradawne wirusy wspierają nowotwory

  • Fot. Adobe Stock

    Popularny lek rozrzedzający krew neutralizuje jad kobry

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera