Nauka dla Społeczeństwa

28.09.2023
PL EN
27.05.2023 aktualizacja 27.05.2023

Rektor UKSW: W ciągu 25 lat uczelnia stała się prężnym ośrodkiem akademickim

Warszawa, 13.03.2023. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, 13 bm. w Warszawie. Fot. PAP/Albert Zawada Warszawa, 13.03.2023. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, 13 bm. w Warszawie. Fot. PAP/Albert Zawada

W piątek swoje święto obchodzi Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W trakcie centralnych uroczystości wręczono odznaczenia państwowe. W ciągu 25 lat UKSW stał się prężnym ośrodkiem akademickim; ufam, że jego fundamenty pozostaną chrześcijańskie, katolickie - mówił rektor uczelni ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

Główne uroczystości święta UKSW w Warszawie odbyły się w piątek na kampusie Wójcickiego.

"W ciągu 25 lat UKSW stał się prężnym ośrodkiem akademickim. Obecnie uczelnia posiada 42 uprawnienia do nadawania stopnia habilitowanego i doktora, podczas gdy jeszcze niedawno, były to jedynie 24 uprawnienia" - powiedział rektor ks. prof. Ryszard Czekalski.

"Fundamenty UKSW były, są i ufam, że będą chrześcijańskie, katolickie" - podkreślił. Wraz z wydziałami kościelnymi uczelnię wspiera w tym zakresie naszą społeczność powołane niedawno Centrum Myśli bł. Stefana Wyszyńskiego, które będzie prowadziło zadania naukowe, badawcze oraz promujące dzieło naszego wielkiego Polaka i naszego wielkiego patrona" - powiedział rektor.

Zastrzegł, że choć uczelnia jest "publiczna, pluralistyczna i każdy znajdzie w niej dla siebie miejsce, to chrześcijanie szczególnie będący w murach muszą stawać się przykładem dla tych, którzy Boga odrzucili albo go nie poznali".

"Tworzą państwo środowisko badaczy, którzy dobrze służą rozwojowi nauki polskiej" - ocenił z kolei prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym w czasie uroczystości.

"Bł. Prymas Tysiąclecia wielokrotnie wskazywał na wartość krytycznego myślenia, który postrzegał, jako warunek wolności intelektualnej. Jego nauczanie po upływie pół wieku zachowuje aktualność i jest urzeczywistnienie w murach uczelni, której patronuje" - ocenił prezydent. "Wiem, że w tych murach samodzielność myśli służąca obiektywnemu opisowi rzeczywistości należy do umiejętności pielęgnowanych, pogłębianych i najwyżej cenionych" - dodał w liście prezydent Duda.

Obecny na uroczystości wicepremier Henryk Kowalczyk zwrócił uwagę, że budując pozycję gospodarczą kraju, ważna jest nie tylko wiedza merytoryczna. "Dla narodu, dla państwa wartość ma nie tylko potęga materialna, ale istotna jest również "potęga duchowa" - powiedział Kowalczyk, dziękując władzom uczelnia za budowanie ducha w polskim narodzie. "Absolwenci UKSW mają mocne kręgosłupy moralne i potrafią w trudnym świecie prezentować poglądy chrześcijańskie, ale przede wszystkim są wrażliwi na potrzeby drugiego człowieka" - ocenił wicepremier.

Rektor uczelni przekazał, że ewaluacyjne dyscypliny naukowe UKSW uplasowały się w polskiej czołówce - dwie uzyskały kategorię A+ (prawo kanoniczne i literaturoznawstwo). Sześć dyscyplin otrzymało kategorię A, zaś 13 dyscypliny kategorię B+" - wskazał rektor.

Zastrzegł, że "na UKSW nie ma żadnej kategorii naukowej, która nie niosłaby za sobą uprawnień do doktoryzowania i habilitowania". "Nie ma żadnej kategorii B. To jest nasz wspólny wynik i sukces" - ocenił rektor. Dodał, że w ostatnim roku dyplom profesora odebrało 4 pracowników, stopień doktora - 11 habilitantów, a wypromowano 94 doktorów.

Wspomniał, że w listopadzie ubiegłego roku uczelnia uzyskała teren blisko 1 hektara w środku kampusu, dzięki czemu ma teraz szansę "budowania kolejnej infrastruktury badawczej, także strategicznej oraz gmachów dla studentów potrzebnych dla nauk prawnych i medycznych". Dodał, że potrzeba także zaplecza dla biblioteki, a także by "stworzyć odpowiednie studio nagrań na miarę prawdziwego laboratorium telewizyjnego i radiowego".

"Zamierzamy na terenie dawnej rozebranego budynku nr 16 wybudować nowoczesne Centrum Symulacji Medycznych oraz z Collegium Anatomicum, które będzie istotnym elementem podyplomowego i specjalistycznego" - zapowiedział rektor.

Jak zaznaczył, "bez nauki, bez szkolnictwa wyższego, bez oświaty nie będziemy w stanie się rozwijać i budować naszego społeczeństwa, państwa i Kościoła". Ostrzegł, że "bez właściwego, dobrego kształcenia utracimy tożsamość, która jest potęgą naszego narodu".

"Przyszłość kreujemy my badacze. Ta społeczność, która nie boi się stawiać śmiałych hipotez, zadawać pytań nawet tych niewygodnych, odkrywać nieodkryte i badać to, co niezbadane" - mówił rektor.

W czasie uroczystości wręczono odznaczenia państwowe.

"Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej" prezydent odznaczył "Srebrnym Krzyżem Zasługi": Grzegorza Embrosa, Krassimiraa Ilieva-Makulec, Wojciecha Kudybę, Magdalenę Łaptaś, Kazimierza Pawłowskiego. "Brązowy Krzyż Zasługi" otrzymali: Maria Małgorzata Boużyk, ks. Włodzimierz Stanisław Gałązka, ks. Rafał Jerzy Leśniczak, Tomasz Rowiński, ks. Ryszard Sadowski i Jan Sandner.

Medal złoty za długoletnią służbę otrzymali: Paweł Boniecki, Monika Bukacińska, Dariusz Bukaciński, Elżbieta Giedroić, ks. Leon Nieścior, Izabella Olejniczak, Maria Sroczyńska, Sławomir Ślaski, Janusz Zbigniew Uchmański. Srebrny medal za długoletnią służbę otrzymali: ks. Krzysztof Bardski, Katarzyna Boguś, Anna Czajka-Cunico oraz Martyna Kawińska. Natomiast medal brązowy otrzymali Krzysztof Cebul i Barbara Strzałkowska.

W czasie uroczystości wręczono wykładowcom uczelni także nagrody rektora UKSW.

W niedzielę 28 maja o godzinie 9.00 w stołecznej bazylice Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu zostanie odprawiona msza św. w intencji społeczności akademickiej UKSW. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ ann/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023