Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
17.05.2023 aktualizacja 17.05.2023

Startuje konkurs na realizację badań nad wielochorobowością, do naukowców trafi 100 mln zł

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Agencja Badań Medycznych ogłasza konkurs na realizację badań epidemiologicznych dotyczących wielochorobowości. Do naukowców trafi 100 mln zł. Częstsze występowanie wielochorobowości prowadzi do większej śmiertelności i częstszego korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej.

Agencja Badań Medycznych wesprze badania, które mają się przyczynić do lepszego zrozumienia występowania wielochorobowości wśród Polaków.

"Głównym celem konkursu jest zbadanie częstości występowania wielochorobowości, oceny jej wpływu na stan zdrowia polskiej populacji, oceny występujących czynników ryzyka, wykorzystanie narzędzi do modelowania trendów, a także zastosowanie uzyskanej wiedzy do poprawy postępowania profilaktycznego oraz diagnostyczno-terapeutycznego" – wyjaśnia główny specjalista ds. projektów naukowych ABM Łukasz Błoch.

Organizatorzy konkursu podkreślają, że wielochorobowość stała się istotnym problemem zdrowia publicznego na całym świecie. Według WHO jest to występowanie dwóch lub więcej chorób przewlekłych w tym samym czasie u jednej osoby.

Academy of Medical Sciences doprecyzowała definicję o choroby fizyczne, niezakaźne o długim czasie trwania, takie jak choroby układu krążenia lub nowotwory, długotrwałe zaburzenia psychiczne, takie jak: zaburzenia nastroju lub demencja lub choroby zakaźne o długim czasie trwania, takie jak HIV lub wirusowe zapalenie wątroby typu C.

ABM wskazuje, że zjawisko to występuje coraz częściej w różnych grupach populacyjnych z powodu starzenia się, zmian stylu życia, poprawy warunków socjo-ekonomicznych i coraz lepszych możliwości diagnostycznych.

Częstsze występowanie wielochorobowości prowadzi do większej śmiertelności (1,73 razy większe ryzyko zgonu niż w populacji bez wielochorobowości), częstszego korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej i większych wydatków ponoszonych przez płatników, przy jednocześnie gorszym stanie zdrowia i niższej jakości życia. Przyczynia się także do większego obciążenia systemu opieki społecznej i opiekunów zajmujących się chorymi.

Wnioski można składać od 16 maja 2023 w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem Systemu teleinformatycznego, dostępnego na stronie https://konkurs.abm.gov.pl (PAP)

Nauka w Polsce, Agata Zbieg

agz/ ann/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024