Nauka dla Społeczeństwa

22.02.2024
PL EN
09.05.2023 aktualizacja 09.05.2023

Trzy polskie projekty wezmą udział w prestiżowym konkursie dla młodych talentów Regeneron ISEF w USA

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Trzy projekty przygotowane przez młode talenty z Polski wezmą udział w prestiżowym konkursie dla młodych naukowców na świecie Regeneron International Science and Engineering Fair (ISEF) w USA – poinformowała w poniedziałek Fundacja Zaawansowanych Technologii.

W tegorocznej edycji pośród najzdolniejszych młodych badaczy i innowatorów znaleźli się Filip Piękoś, Katarzyna Furmanek, Karolina Markiewicz i Oliwia Górska. Wydarzenie, w którym weźmie ponad 1 700 uczniów z całego świata, odbędzie się w dniach 14-19 maja w Teksasie w USA.

W czasie konkursu młodzież z całego świata walczy o stypendia o łącznej wartości ponad 100 tys. dolarów oraz wyjazdy naukowe, staże i nagrody specjalne – w tym nagrodę Gordona E. Moore’a za badania ważne dla przyszłych pokoleń oraz Craiga R. Barreta za projekt integrujący technologię, inżynierię i matematykę.

Adresatami polskiej edycji konkursu są uczniowie 7 i 8 klas szkół podstawowych, licealiści, uczniowie szkół technicznych oraz studenci pierwszych lat uczelni wyższych. Projekty zgłaszane do konkursu nie mają ograniczeń tematycznych, jednak muszą być pracami o charakterze naukowym.

Do USA pojedzie Katarzyna Furmanek, która zajęła się innowacyjnym leczeniem trądziku, czyli ósmej co do częstotliwości występowania choroby na świecie. Bada propolis – substancję naturalnego pochodzenia.

Z kolei Karolina Markiewicz oraz Oliwia Górska chcą zwrócić uwagę na kwestię negatywnego wpływu dwutlenku węgla i nawozów sztucznych na ekosystemy wodne. W obserwacjach skupiły się na zmniejszeniu ryzyka wyginięcia rozwielitek, które przez zdolności filtracyjne umożliwiają samooczyszczanie się zbiorników wodnych.

Natomiast Filip Piękoś to młody wynalazca, który stworzył programowalną klawiaturę komputerową dla osób z niepełnosprawnościami kończyn dolnych i górnych.

Jedyną drogą do zakwalifikowania się do udziału w konkursie Regeneron ISEF jest sukces w konkursie Explory. Organizatorem konkursu jest Fundacja Zaawansowanych Technologii odkrywająca, wspierająca i tworząca społeczność młodych badaczy i wynalazców.

"Explory to inicjatywa, która ma na celu otwierać młodym talentom drzwi do świata nauki, nowych technologii i biznesu. Oprócz finansowego i merytorycznego wsparcia, jakie oferujemy w ramach Programu Grantowego, Programu Mentorskiego czy Konkursu Explory, chcemy także, by pokazywali swoje pomysły na arenie międzynarodowej, poznawali inspirujących rówieśników i najważniejszych naukowców współczesności" - powiedziała cytowana w komunikacie fundacji dyrektorka Programu Explory Dorota Braziewicz.

Wyniki konkursu Regeneron ISEF będą znane w piątek, 20 maja.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024