Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
24.04.2023 aktualizacja 24.04.2023

IOŚ: pierwszy projekt planu zarządzania polską częścią obiektu UNESCO Białowieża Forest przekazany ministerstwu klimatu

PAP/Artur Reszko 23.04.2020 PAP/Artur Reszko 23.04.2020

Kończą się prace nad planem zarządzania polską częścią obiektu UNESCO Białowieża Forest. Pierwszy projekt tego dokumentu przekazano do analizy do Ministerstwa Klimatu i Środowiska - poinformowała PAP Katarzyna Pasikowska z Instytutu Ochrony Środowiska, który przygotował ten dokument.

"Aktualnie trwają prace nad finalną wersją. Gdy tylko powstanie, będą ogłoszone konsultacje (społeczne- PAP)" - poinformowała Pasikowska. Dodała, że finalny plan ma być przedstawiony - jak to określiła - "jak najszybciej", ale konkretnego terminu nie potrafiła jeszcze wskazać.

Od dwóch lat Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy przygotowuje ten plan na zlecenie ministerstwa klimatu. Tego planu zarządzania polską częścią transgranicznego obiektu światowego dziedzictwa UNESCO Białowieża Forest wymaga od Polski UNESCO, które wezwało do tego Polskę w 2019 r., później także w 2021 r. Taki plan powinien mieć każdy obiekt UNESCO - tłumaczyli wcześniej przedstawiciele IOŚ w trakcie prac nad tym dokumentem, zaznaczając jednocześnie, że w Polsce nie ma przepisów, które mówią o tym, jak zarządzać obiektem UNESCO.

"W tej chwili jesteśmy na ukończeniu - po dwóch latach - planu dla puszczy jako światowego obiektu dziedzictwa. Ten dokument jest właściwie gotowy i lada dzień powinien być poddany konsultacjom społecznym" - mówił w środę w rozmowie z Polskim Radiem Białystok wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.

Plan musi najpierw zatwierdzić UNESCO, a potem ma być przyjęty do wdrożenia przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Przedtem dokument będzie poddany konsultacjom społecznym, które były przez ministerstwo klimatu zapowiadane na wiosnę 2023 r.

Edward Siarka dodał, że dyskusja o tym dokumencie będzie się odbywać na radach gmin z rejonu Puszczy Białowieskiej, na radzie powiatu hajnowskiego oraz na sesji Sejmiku Województwa Podlaskiego.

"Mam nadzieję że będzie zgoda polityczna, żeby jeszcze teraz przed wyborami rzeczywiście ten dokument państwu przedstawić, bo to jest ważna rzecz" - mówił Siarka. Dodał - mówił to także przy okazji wypowiedzi o planie - że brak tego dokumentu był "wielkim zaniedbaniem z przeszłości", które wpływało na puszczę, życie tamtejszych mieszkańców i pracę leśników.

"Główne założenie jest takie, żeby mimo wszystko próbować pogodzić - bo proszę pamiętać o tym, że to jest największy mankament tego procesu - wszystkie interesy i społeczności lokalnej, i środowisk ekologicznych, żeby w końcu przestano nam zarzucać w Polsce, że leśnicy dokonują tutaj jakiejś rzezi, bo widzimy jakie skutki wywołała decyzja z 2018 r. kiedy zaprzestano tych działań ochronnych na terenie puszczy" - mówił radiu Siarka.

Plan ma zawierać wizję polskiej części obiektu Białowieża Forest do 2050 r. Ma zawierać cele, kierunki działań ws. puszczy związane z zarządzaniem tym obiektem we współpracy zarządzających puszczą, samorządów także w kwestiach związanych ze zrównoważonym rozwojem regionu - tłumaczyli wcześniej przedstawiciele IOŚ w trakcie prac nad dokumentem, spotkań, konferencji.(PAP)

autorka: Izabela Próchnicka

kow/ ann/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024