Uczelnie i instytucje

Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków wdraża Program Wsparcia Dydaktyki na Wydziałach Konserwatorskich

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków wdraża Program Wsparcia Dydaktyki na Wydziałach Konserwatorskich w Polsce - poinformował PAP NIKZ.

W przesłanej PAP informacji napisano, że "w kwietniu 2023 NIKZ podjął pierwsze działania zmierzające do podpisania porozumień z Wydziałami Konserwatorskimi Akademii Sztuk Pięknych, zajmującymi się kształceniem konserwatorów dzieł sztuki".

Wyjaśniono, że "celem porozumień jest pomoc wydziałom, studentom i doktorantom w pozyskiwaniu obiektów do badań konserwacji w ramach zajęć dydaktycznych oraz finansowanie wydatków i materiałów w tym celu".

Jak podano, "podnoszenie kwalifikacji zawodowych w dziedzinie konserwacji zabytków, a także prowadzenie prac konserwatorskich i remontowo-budowlanych dotyczących zabytków jest priorytetowym celem Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków".

5 kwietnia 2023 dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków dr Michał Laszczkowski wraz dr hab. Joannę Kucharzewską, Dziekan Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu podpisali umowę o współpracy w obszarze kształcenia konserwatorów zabytków i konserwatorów dzieł sztuki.

Jak podano, NIKZ będzie finansował m.in. wykonywanie projektów oraz prac badawczych i badawczo-konserwatorskich, w tym kopii technologicznych na obiektach ruchomych przez studentów i doktorantów podczas zajęć oraz prac dyplomowych oraz doktorskich. Obiekty poddawane pracom będą pochodziły z Katalogu Obiektów, przygotowywanego i aktualizowanego przez NIKZ, który następnie będzie przekazywany do uczelni oraz innych podmiotów biorących udział w programie.

"Uczelnia w Toruniu jako pierwsza będzie wspólnie z NIKZ realizować Program Wsparcia Dydaktyki na Wydziałach Konserwatorskich w Polsce. Kolejną będzie Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, z którą NIKZ podejmie współpracę jeszcze w tym miesiącu. Konserwacja i restauracja dzieł sztuki na warszawskim ASP to jeden z najbardziej innowacyjnych kierunków na polskich uczelniach, posiadający nowoczesny i wartościowy program kształcenia konserwatorów zabytków i konserwatorów dzieł sztuki. Wydział posiada najwyższą kategorię A+ i znajduje się w elitarnym gronie 4 proc. wiodących jednostek naukowych w Polsce" - napisano. (PAP)

Autor: Olga łozińska

oloz/ aszw/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera