Polka na liście 100 Technologists to Watch

Źródło: Rita Łyczywek
Źródło: Rita Łyczywek

Polska programistka Małgorzata Rita Łyczywek znalazła się na liście 100 najważniejszych kobiet ze świata technologii, opublikowanej przez międzynarodową organizację Women Who Code.

Małgorzata Rita Łyczywek na co dzień pracuje jako software engineer w Wizards of the Coast, od lat prowadzi bloga flynerd.pl - pisze o technologiach, uczy programowania w CODE:ME. Działa również charytatywnie - m.in. angażując się w pomoc ukraińskim uchodźczyniom w relokacji do Polski.

"Przygodę z programowaniem zaczęłam na studiach, przypadkiem. Nic nie wróżyło nam dobrych relacji. Ja nie chciałam kodzić, a kod nie chciał działać. Dzisiaj nie potrafię wyobrazić sobie siebie jako kogoś innego niż programistkę" - pisze o sobie programistka na flynerd.pl.

Studiowała bioinformatykę - "stąd darzę wielką miłością język programowania Python". "Zawodowo od 2014 tworzyłam strony www najpierw jako webdeveloper, później front-end developer. Obecnie pracuję jako software engineer po backendowej stronie mocy" - przedstawia się Małgorzata Rita Łyczywek.

W jednym z wywiadów mówiła o stereotypowym podejściu do zawodu programisty, który - według wielu osób - "nie jest dla kobiet". "Sprawa mitów jest o tyle ciekawa, co skomplikowana i krzywdząca. Moja babcia powiedziała mi kiedyś, że informatyk to nie zawód dla kobiety. Myślę, że jest sporo dziewczyn, które wciąż słyszą takie opinie, dlatego musi być ktoś kto powie – 'nie ma zawodu nie dla Ciebie'" - uznała w rozmowie opublikowanej w portalu "Marketing i Biznes".

Women Who Code to międzynarodowa organizacja non-profit, która powstała w 2011 roku. Jej celem jest m.in. inspirowanie i wspieranie kobiet w rozwoju kariery w branży technologicznej. Organizacja oferuje profesjonalne szkolenia, spotkania i stypendia, a także networking i mentoring. Zapewnia również specjalistkom kodowania pośrednictwo pracy.

Nauka w Polsce

bar/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Młodzi polscy fizycy z medalem na międzynarodowym turnieju

  • Fot. Adobe Stock

    Dwóch polskich matematyków z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera