Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
16.03.2023 aktualizacja 16.03.2023

Agencja Badań Medycznych rozpoczęła nabór wniosków na stworzenie Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Agencja Badań Medycznych ogłosiła konkurs, którego celem jest stworzenie Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej. Nabór wniosków rozpoczął się w środę. "Dane są paliwem dla rozwoju technologii" - podkreśla szef ABM Radosław Sierpiński.

W opinii prezesa ABM dr hab. n. med. Radosława Sierpińskiego stworzenie Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej przyczyni się do rozwoju cyfryzacji badań klinicznych i umożliwi maksymalne wykorzystanie danych zdrowotnych pacjentów i osób, które zachcą włączyć się do szeroko zakrojonego programu rozwoju medycyny cyfrowej.

Jednym z najważniejszych zastosowań danych w medycynie jest poprawa diagnostyki - wskazuje ABM w przesłanym PAP komunikacie. Innym zastosowaniem danych medycznych jest predykcyjna analiza danych, która umożliwia przewidywanie ryzyka rozwoju choroby u pacjenta, dzięki czemu lekarze mogą zapobiegać chorobie jeszcze przed jej wystąpieniem. Analizy i algorytmy oparte na danych medycznych pozwalają również na szybsze i skuteczniejsze prowadzenie badań medycznych, dzięki czemu możliwe będzie szybsze i tańsze rozwijanie nowych leków i terapii.

"Regionalne Centra Medycyny Cyfrowej zrzeszone w Sieć Centrów Medycyny Cyfrowej z nadrzędną rolą ABM, docelowo w postaci Centrali Medycyny Cyfrowej ABM, będą służyły zarówno analizie danych w czasie rzeczywistym, wsparciu badań klinicznych i opieki szpitalnej w obszarze rozwiązań cyfrowych, jak i analizie retrospektywnej" - poinformowała ABM.

Agencja zapewniła, że dane będą zbierane i przetwarzane zgodnie z opracowanym przez ABM Standardem Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej zapewniającym ich przydatność do analiz, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa udostępniania i przechowywania.

Konkurs ABM przeznaczony jest dla podmiotów, które otrzymały dofinansowanie na tworzenie Centrów Badań Wsparcia Klinicznych w Polsce w ramach wcześniejszych edycji konkursu. Na stworzenie Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej zostanie przeznaczone 300 mln zł. Nabór wniosków rozpoczął się 15 marca 2023 r. (PAP)

Nauka w Polsce, Agata Zbieg

agz/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024