Komitet Psychologii PAN: informując o krzywdzeniu dzieci, należy zachować dyskrecję, empatię i wrażliwość

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Apelujemy do uczestników debaty publicznej o powściągliwość w przekazywaniu informacji na temat krzywdzenia dzieci. Te niezwykle delikatne sprawy należy rozpatrywać z dyskrecją, empatią i wrażliwością - czytamy w stanowisku Komitetu Psychologii PAN i naukowych towarzystw psychologicznych.

Na Twitterze Polskiej Akademii Nauk opublikowano wspólne stanowisko Komitetu Psychologii PAN oraz naukowych towarzystw psychologicznych w sprawie społecznej odpowiedzialności w komunikowaniu o doświadczeniach traumatycznych dzieci, w tym w szczególności o przypadkach przestępstw o charakterze seksualnym.

"Apelujemy do wszystkich uczestników debaty publicznej, a zwłaszcza mediów o powściągliwość w przekazywaniu informacji o przypadkach krzywdzenia dzieci. Apelujemy o podchodzenie do tych niezwykle delikatnych spraw z dyskrecją, empatią i wrażliwością. Niech pogoń za sensacja oraz chwilowa korzyść nie przeslania nadrzędnego dobra, jakim da wszystkich powinna być ochrona małoletnich ofiar" - czytamy w stanowisku naukowców.

"Jednocześnie apelujemy do przedstawicieli organizacji politycznych o zaniechanie posługiwania się medialnymi opisami krzywdzenia małoletnich w aktualnych rozgrywkach politycznych. Choć spory polityczne bywają związane z ostro formułowanymi poglądami i często są bezpardonowe, to wierzymy, że da się wskazać takie obszary, które z tej perspektywy powinny być wyłączone. Z cała pewnością jednym z nich jest dobro pokrzywdzonych dzieci" - podkreślono.

Eksperci wskazali, że narażenie dzieci na traumę, w tym przemoc seksualną, jest jednym z najpoważniejszych problemów mających rozlegle konsekwencje dla dobrostanu jednostek oraz zdrowia publicznego na świecie.

"Według najbardziej aktualnych szacunków (...) problem przemocy seksualnej wobec dzieci, w różnych formach, dotyka w krajach europejskich około 14 proc. dziewczynek i 6 proc. chłopców" - podano.

Przypomniano, że sprawcy tego typu przestępstw pochodzą z różnych środowisk, a przemoc seksualna może mieć miejsce zarówno wewnątrz rodziny, jak i poza nią. Eksperci dodali, że doświadczenie przemocy seksualnej w dzieciństwie ma swoje długotrwałe, negatywne skutki dla funkcjonowania i zdrowia osób nim doświadczonych.

"W przypadku dzieci, a szczególnie nastolatków, dla których przynależność do grupy oraz akceptacja przez rówieśników maja krytyczne znaczenie dla prawidłowego rozwoju i równowagi emocjonalnej doświadczenie wtórnej wiktymizacji może pogłębić i tak dramatyczne skutki przemocy seksualnej" - przestrzeżono.

Pod stanowiskiem widnieją podpisy: przewodniczącego Komitetu Psychologii PAN prof. Michała Harciarka, przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Psychologii Behawioralnej prof. Przemysława Bąbla, przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Badań nad Stresem prof. UW dr hab. Małgorzaty Dragan, przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej prof. USWPS dr. hab. Tomasza Grzyba, przewodniczącej Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Rozwoju Człowieka prof. UWM dr. hab. Beaty Krzywosz-Rynkiewicz, przewodniczącej Polskiego Towarzystwa Psychologicznego dr Katarzyny Orlak i przewodniczącej Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej Agnieszki Tousty-Ingielewicz.(PAP)

szz/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Nosacz sundajski. Fot. Adobe Stock

    Medioznawca o internetowych memach z "Januszem Nosaczem": to akty przemocy symbolicznej

  • Źródło: Adobe Stock

    Matematyk: altruizm może być mechanizmem przetrwania ludzkości

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera