Nauka dla Społeczeństwa

11.12.2023
PL EN
26.02.2023 aktualizacja 26.02.2023

Polska stacja antarktyczna na wyspie Króla Jerzego obchodzi 46. urodziny

Antarktyka 11.11.2009. Polska Stacja Antarktyczna im. H.Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego, PAP/Tomasz Janecki Antarktyka 11.11.2009. Polska Stacja Antarktyczna im. H.Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego, PAP/Tomasz Janecki

46 lat temu uruchomiono Polską Stację Antarktyczną im. Henryka Arctowskiego na wyspie Króla Jerzego u wybrzeża Zatoki Admiralicji. Od kilku dekad polscy naukowcy prowadzą tam badania w dziedzinie m.in. oceanografii, geologii, biologii i ekologii oraz monitoringi, w tym ekologiczny i meteorologiczny.

Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego jest jedną z około 40 stacji całorocznych położonych na półkuli południowej w archipelagu Szetlandów Południowych, na wyspie Króla Jerzego. Stację dzieli od Polski ponad 14 tys. km.

To całoroczna jednostka naukowo-badawcza zarządzana przez Instytut Biochemii i Biofizyki PAN. Uruchomiono ją 26 lutego 1977 r. O 46. rocznicy istnienia stacji przypomniała PAN w mediach społecznościowych.

"Na Stacji były i są prowadzone badania w dziedzinie oceanografii, geologii, geomorfologii, glacjologii, meteorologii, sejsmologii i przede wszystkim biologii i ekologii oraz nieprzerwanie prowadzone są monitoringi: ekologiczny, glacjologiczny, hydrologiczny, meteorologiczny i morski" - poinformowała PAN. Kompleks obejmuje 14 budynków.

Prawie pół wieku funkcjonowania stacji w skrajnie niekorzystnych warunkach klimatycznych doprowadziło do zużycia budynków. A przez postępującą erozję linii brzegowej część kompleksu znajduje się zaledwie kilka metrów od zatoki. Stacji grozi zniszczenie, wysoki stan wód stanowi zagrożenie dla przebywających na miejscu naukowców.

W 2018 r. resort nauki przekazał 88 mln zł na modernizację infrastruktury stacji i budowę nowego budynku głównego. Projekt nowej stacji przygotowała w 2015 r. pracownia Kuryłowicz & Associates. Nowy główny budynek stacji powstaje dalej od brzegu i będzie wyniesiony nad poziom gruntu. Umieszczono już kilkadziesiąt betonowych bloków fundamentowych, ważących w sumie ponad 500 ton.

W sezonie letnim 2022-2023 nastąpi uzbrojenie terenu, montaż oczyszczalni ścieków, konstrukcji stalowej oraz elewacji hali magazynowej sprzętu pływającego. Okres zimowy będzie przeznaczony na prace wykończeniowe w środku budynku głównego. Jak zapowiada Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, koniec inwestycji planowany jest w 2024 roku. Pierwotnie planowano, że stanie się to w 2023 r., ale budowę komplikowały konsekwencje pandemii koronawirusa, m.in. duże trudności w dostępie do materiałów budowlanych.

Od początku budowy inżynierom towarzyszą zwierzęta - stałe "inspekcje" zaciekawionych pingwinów. Natura przypomina zespołowi o swojej dominującej pozycji niemal każdego dnia, zwłaszcza przy silnych wiatrach.

Ze względu na wartość sentymentalną i historyczną oraz wysokie standardy ochrony środowiska, wszystkie elementy porozbiórkowe starych budynków zostaną przewiezione do Polski. Najcenniejsze zbiory zostaną umieszczone w nowym budynku głównym stacji.

Projekt obejmuje także przebudowę systemu energetycznego. Do tej pory prąd dostarczały tylko agregaty dieslowskie – spalinowe. Teraz montowany jest system hybrydowy. Wkrótce prąd będą dostarczać w pierwszej kolejności panele fotowoltaiczne (solarne), w dalszej – agregaty dieslowskie nowego typu. Powstaną też magazyny energii, gdzie będzie można gromadzić jej nadwyżkę.

Stacja aktualnie prowadzi rekrutację na 48. Polską Wyprawę Antarktyczną i zachęca chętnych do aplikowania: https://formularz.arctowski.pl/stanowiska/. Poszukiwani są m.in. konserwator, elektryk, mechanik maszyn budowlanych, szef kuchni, operator łodzi i bezzałogowych statków powietrznych.

Stacja jest nieformalną polską "ambasadą" na jedynym niezamieszkanym kontynencie. Polska – jako jeden z sygnatariuszy Układu Antarktycznego – jest w gronie 29 państw konsultatywnych, które mogą podejmować decyzje o działalności człowieka na terenie Antarktyki. Jednym z warunków pozwalających dołączyć do tego grona jest prowadzenie istotnej pracy naukowo-badawczej, jak założenie stacji naukowej lub wysłanie wyprawy naukowej. Musi być też zgoda pozostałych państw układu. Przyszłość tych badań zależy jednak od utrzymania budynku stacji i jej infrastruktury.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023