Popularny na wschodzie grzyb dobry na pamięć

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Aktywny składnik soplówki jeżowatej - grzyba chętnie spożywanego m.in. w Japonii i Chinach, promuje powstawanie połączeń między neuronami i w testach na myszach poprawia pamięć. Naukowcy sądzą, że grzyb może pomóc w ochronie przed neurologicznymi zaburzeniami, w tym chorobą Alzheimera.

Soplówka jeżowata (Hericium erinaceus) to za młodu jadalny, rosnący na drzewach grzyb, uprawiany w celach spożywczych m.in. w Chinach i Japonii. Jego smak można porównać do smaku mięsa krabów, homarów i innych owoców morza. Ze względu na wygląd nazywany bywa lwią grzywą. To także element tradycyjnej medycyny.

„Ekstrakty z tzw. lwiej grzywy stosowane były w tradycyjnej medycynie azjatyckich krajów od wieków, ale chcieliśmy naukowo określić potencjał grzyba w oddziaływaniu na komórki mózgu” - mówi prof. Frederic Meunier, autor publikacji, która ukazała się na łamach „Journal of Neurochemistry” (https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jnc.15767).

Naukowcy przeprowadzili szereg eksperymentów na myszach oraz na hodowlach komórkowych.

Myszy, które do karmy miały dodaną soplówkę lepiej radziły sobie w testach sprawdzających pamięć.

Jednocześnie okazało się, że aktywne składniki grzyba promują powstawanie połączeń między komórkami nerwowymi.

„Naszym celem było znalezienie bioaktywnych, naturalnych substancji, które mogłyby docierać do mózgu i regulować wzrost neuronów, wspierając tym samym zapamiętywanie” - podkreśla dr Ramon Martinez-Marmol, współautor odkrycia.

Naukowcy uważają nawet, że składniki grzyba mogłyby zostać wykorzystane w leczeniu i zapobieganiu neurodegeneracyjnym zaburzeniom takim jak choroba Alzheimera.

„To ważne badanie pokazuje molekularny mechanizm stojący za działaniem składników lwiej grzywy i za ich wpływem na pracę mózgu, szczególnie na pamięć” - stwierdza dr Dae Hee Lee z uczestniczącej w projekcie firmy CNGBio.

Suplementy z soplówki są dostępne także na polskim rynku, ale trzeba pamiętać, że nie zawsze laboratoryjne badania przekładają się na pożądane skutki u człowieka. Przed skorzystaniem z jakichkolwiek suplementów warto także zapytać o opinię specjalistę.(PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Grzyb shiitake hamuje postęp włóknienia wątroby

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali podziemne skupiska mikroorganizmów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera