Uczelnie i instytucje

MEiN przyznało dodatkowe 12 mln zł na subskrypcje czasopism "Nature" i "Science"

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Na pokrycie kosztów subskrypcji czasopism „Nature” i „Science”, które zasilą zasoby Wirtualnej Biblioteki Nauki, resort edukacji i nauki przyznał dodatkowe 12 mln zł. Łączny budżet projektu to 256 milionów złotych - podało MEiN.

Wirtualna Biblioteka Nauki (WBN) to program zakupu i udostępniania światowych zasobów wiedzy w postaci elektronicznych czasopism, książek i baz danych dla polskich instytucji akademickich i naukowych. Program jest dofinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki i realizowany w większości przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

"Stałe podnoszenie jakości polskiej nauki i wprowadzanie bieżących osiągnięć do obiegu krajowego i międzynarodowego to jeden z priorytetów MEiN w obszarze szkolnictwa wyższego. Dlatego Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek przyznał dodatkowe 12 mln zł na pokrycie kosztów subskrypcji czasopism +Nature+ i +Science+, które zasilą zasoby Wirtualnej Biblioteki Nauki. Łączny budżet projektu to 256 milionów złotych" - podało na swojej stronie internetowej MEiN.

Jak przekazano, decyzja ministra o przyznaniu dodatkowych środków na zakup dostępu do czasopism naukowych jest podyktowana koniecznością zapewnienia wszystkim polskim naukowcom bezpłatnego dostępu do światowych zasobów wiedzy – elektronicznych baz danych oraz czasopism i publikacji naukowych w wersji elektronicznej.

"To także odpowiedź na głos środowiska nauczycielskiego, które zgłosiło postulat utrzymania dostępu do czasopism +Nature+ i +Science+" - podano.

Resort poinformował, że w 2023 r. zlecił realizację zadań dotyczących WBN 3 podmiotom. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu ma zapewnić w 2023 roku dostępu do baz danych MathSciNet Amerykańskiego Towarzystwa Matematycznego w ramach prowadzenia Polskiego Konsorcjum Narodowego „Mathematical Reviews”.

Z kolei Uniwersytet Warszawski ma prowadzić Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny NUKAT, zapewnić podmiotom, tworzącym system szkolnictwa wyższego i nauki oraz działającym na jego rzecz zgodnie, dostęp do zagranicznych baz czasopism naukowych i baz bibliometrycznych o największym zasięgu międzynarodowym.

Natomiast Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk (IChB PAN) ma zapewnić dostęp do pakietu podstawowego EBSCO Information Services (licencja krajowa), EBSCO Information Services (licencja konsorcyjna), Royal Society of Chemistry (licencja konsorcyjna), KARGER (licencja konsorcyjna), McGraw-Hill (licencja konsorcyjna).(PAP)

Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.24 Minister nauki Dariusz Wieczorek. PAP/Art Service

    Minister nauki: część ośrodków akademickich czeka konsolidacja

  • 24.05.2024. Minister sprawiedliwości, prokurator generalny dr hab. Adam Bodnar (C) odbiera tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Łódzkiego w auli im. prof. Wacława Szuberta UŁ w Łodzi, 24 bm. Obok rektor UŁ prof. dr hab. Elżbieta Żądzińska (L) oraz prof. dr hab. Krzysztof Skotnicki (P) z Zakładu Prawa Konstytucyjnego Porównawczego Wydziału Prawa i Administracji UŁ. Wydarzenie towarzyszy uroczystemu posiedzeniu Senatu Uniwersytetu Łódzkiego w 79. rocznicę utworzenia uczelni. (jm) PAP/Marian Zubrzycki

    Łódź/ Adam Bodnar z tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera