Nauka dla Społeczeństwa

24.02.2024
PL EN
27.01.2023 aktualizacja 27.01.2023

Nowa szczepionka Pfizera przeciwko COVID-19 badana w związku z większą liczbą udarów mózgu u seniorów

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Dane dotyczące szczepień przeciwko COVID-19 amerykańskiego Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC) sugerują, że u seniorów zaszczepionych biwalentną szczepionką Pfizera stwierdzono więcej przypadków udaru mózgu. Nie ma jednak pewności, czy między jednym a drugim jest związek przyczynowy.

Biwalentną, czyli dwuskładnikową szczepionkę koncernu farmaceutycznego Pfizera oraz niemieckiej firmy biotechnologicznej BioNTech w technologii mRNA wprowadzono, by lepiej chroniła przed nowymi subwariantami wirusa SARS-CoV-2, którymi są Omikron BA4 oraz BA5. Stosowana jest ona jako tzw. booster, czyli preparat przypominający, podawany po szczepieniu zasadniczym stosowany w dwóch dawkach. W tym przypadku wykorzystuje się szczepionkę w wersji wcześniejszej, używanej od początku 2021 r.

Z wstępnych danych CDC (zgromadzonych w ramach Vaccine Safty DetaLink) wynika, że w grupie osób w wieku co najmniej 65 lat zaszczepionych dwuskładnikową szczepionką Pfizera w okresie 21 dni po jej podaniu stwierdzono więcej przypadków niedokrwiennego udaru mózgu. Z tego jednak nie wynika jeszcze, że u niektórych seniorów preparat ten może zwiększać ryzyko udaru mózgu.

Jak na razie stwierdzono jedynie, że zachorowań u ludzi starszych jest więcej niż u w grupie osób w wieku 22-44 lat również zaszczepionych tym samym preparatem. U seniorów częściej występują udary mózgu, podobnie jak inne schorzenia, aniżeli u osób w średnim wieku i młodszych. Danych tych, przedstawionych również amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA), nie można jednak bagatelizować. Wymagają dalszych obserwacji i analiz, co też zapewnia Centrum Prewencji i Kontroli Chorób w Atlancie, jak i FDA.

Pfizer wraz z firmą BioNTech zapewniają w opublikowanym oświadczeniu, że wiedzą o doniesieniach sugerujących potencjalne występowanie udarów mózgu po podaniu szczepionki dwuskładnikowej przeciwko COVID-19 wśród osób w wieku co najmniej 65 lat. Zaznacza się, że nic na razie nie wskazuje na występowanie związku przyczynowego między szczepionką a niedokrwiennymi udarami mózgu u seniorów.

Z danych przedstawionych przez CDC wynika, że wśród 550 tys. osób w wieku co najmniej 65 lat, które zaszczepiono preparatem dwuskładnikowym Pfizera, udar mózgu w okresie trzech tygodniu po jego podaniu stwierdzono u zaledwie 130 osób. W żadnym z tych przypadków nie doszło do zgonu.

FDA zawraca uwagę, że jeśli chodzi o podobną szczepionkę w technologii mRNA innej amerykańskiej firmy Moderna nie zauważono wzrostu przypadków udarów mózgu po zaszczepieniu. Wymaga to dalszych badań, jednak rekomendacje dotyczące tych szczepień nie zostają zmienione – zaznacza amerykańska Agencja Żywności i Leków. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024