Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
25.01.2023 aktualizacja 25.01.2023

Łódź/ W niedzielę ogłoszenie laureata Nagrody im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego

01.1956. Prof. Tadeusz Kotarbiński. PAP/Adam Mottl 01.1956. Prof. Tadeusz Kotarbiński. PAP/Adam Mottl

Na niedzielnej gali w Filharmonii Łódzkiej ogłoszony zostanie laureat VIII edycji Nagrody im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego. W organizowanym przez Uniwersytet Łódzki konkursie na najlepsze dzieło humanistyczne wydane w Polsce w 2021 roku nominowanych jest pięć książek.

Nagroda im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych została ustanowiona, by "dawać dowód na istnienie niezwykle silnej grupy polskich naukowców, zajmujących się na co dzień humanistyką we wszystkich jej odmianach". To jedyna tego rodzaju nagroda w Polsce.

"Humaniści identyfikujący i opisujący różnorodną problematykę, pomagają społeczeństwu lepiej zrozumieć zmiany zachodzące we współczesnym świecie. Stawiamy na odkrywanie, wytyczanie nowych horyzontów, proponowanie nowych interpretacji" – podkreśliła rektor Uniwersytetu Łódzkiego i przewodnicząca Kapituły Nagrody prof. Elżbieta Żądzińska.

Członkowie kapituły - prof. Krzysztof Jasiecki, prof. Ryszard Kleszcz, prof. Anna Legeżyńska, prof. Włodzimierz Nykiel, prof. Tadeusz Sławek, prof. Rafał Stobiecki, ks. prof. Andrzej Szostek i przewodnicząca oraz prof. Żądzińska – w listopadzie ub. r. wybrali pięć książek wydanych w 2021 r. spośród których w niedzielę wyłoniony zostanie laureat.

Wśród nich znalazły się prace: dr Marii Ferenc "Każdy pyta co z nami będzie". Mieszkańcy getta warszawskiego wobec wiadomości o wojnie i Zagładzie", dr hab. Agnieszki Gajewskiej "Stanisław Lem. Wypędzony z wysokiego zamku. Biografia", dr hab. Magdaleny Koźluk "Pierre Jacquelot, L'Art. De vivre longuement sous le nom de Medee", prof. Macieja Świerkockiego "Łódź Ulissesa" oraz dr hab. Cezarego Wąsa "Cień Boga w ogrodzie filozofa. Parc de La Villette w Paryżu w kontekście filozofii chory".

W tej edycji na konkurs nadesłano 61 prac, a we wszystkich dotychczasowych edycjach zgłoszono już 490 pozycji naukowych.

Autor zwycięskiej pozycji otrzyma od Uniwersytetu Łódzkiego 50 tys. zł na dalszy rozwój naukowy. Uroczystą galę wręczenia nagrody zaplanowano w Filharmonii Łódzkiej w niedzielę o godz. 18.

Nagroda im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitne dzieło naukowe z zakresu nauk humanistycznych została ustanowiona w 2015 r., w ramach obchodów 70-lecia UŁ. Pierwszym jej laureatem został Jan Strelau za publikację z dziedziny psychologii. W tym roku nagrodzono prof. Zbigniewa Szmyta za książkę "Zbyt głośna historyczność. Użytkowanie przeszłości w Azji Wewnętrznej", a wcześniej otrzymali ją: Jerzy Zajadło, Ewa Kołodziejczyk, Dorota Sajewska, Andrzej Friszke, Grzegorz Ziółkowski.

Patron nagrody - prof. Tadeusz Kotarbiński - był pierwszym rektorem UŁ, wybitnym etykiem, filozofem i wykładowcą akademickim. W swoim dorobku zwracał uwagę na to, jak istotna w pracy wykładowcy akademickiego jest etyka i rola "opiekuna spolegliwego", czyli człowieka wrażliwego na potrzeby innych, empatycznego, otwartego. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024