ONZ/ Po ujawnieniu, że na Covid-19 zmarło w ciągu miesiąca 60 tys. Chińczyków, WHO zaleca Pekinowi ścisłe monitorowanie epidemii

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oświadczyła w poniedziałek, że zaleciła Chinom ścisłe monitorowanie nadmiernej śmiertelności z powodu Covid-19. To efekt sobotniej oficjalnej informacji Pekinu, zgodnie z którą w Chinach z powodu koronawirusa zmarło ostatnio prawie 60 tys. osób.

Agencja Reuters przypomina, że chiński rząd ugiął się pod międzynarodową presją i ujawnił, że prawie 60 tys. osób z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa zmarło w szpitalach, odkąd w zeszłym miesiącu Chiny porzuciły politykę "zero Covid". To ogromny skok w porównaniu z wcześniejszymi danymi Pekinu, który oficjalnie informował o ok. 5 tys. zmarłych z powodu Covid.

"WHO zaleca monitorowanie nadmiernej śmiertelności, co zapewni nam pełniejsze zrozumienie rozprzestrzeniania się COVID-19 – oświadczyła WHO - Jest to szczególnie ważne w okresach gwałtownych wzrostów, kiedy system opieki zdrowotnej jest poważnie ograniczony".

W sobotę przedstawiciel chińskiej Narodowej Komisji Zdrowia Jiao Yahui na konferencji prasowej wyjaśniał, że między 8 grudnia ub.r. a 12 stycznia br. liczba zgonów związanych z Covid w chińskich szpitalach wyniosła 59 938, przy średniej wieku wśród zmarłych 80,3 lat.

5503 zgony były spowodowane niewydolnością oddechową wywołaną przez Covid, a 54 435 było wynikiem kombinacji Covid i innych chorób. Spośród pacjentów, którzy zmarli, 90,1 proc. było w wieku 65 lat i starszych.

Reuters zwraca uwagę, że chińskie władze zgłaszały pięć lub mniej zgonów dziennie w ciągu ostatniego miesiąca, ale liczby te były niespójne z długimi kolejkami obserwowanymi w domach pogrzebowych i liczbą ciał w workach wywożonych z zatłoczonych szpitali.

Międzynarodowi eksperci ds. zdrowia przewidują, że w tym roku w Chinach może umrzeć co najmniej milion osób na Covid lub w wyniku chorób współistniejących. (PAP)

zm/ mms/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Grzyb shiitake hamuje postęp włóknienia wątroby

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali podziemne skupiska mikroorganizmów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera