Uczelnie i instytucje

Prof. Robert Hasterok przewodniczącym rady Narodowego Centrum Nauki

, 17.12.2018. Nowa siedziba NCN w Krakowie, 17 bm. (nlat) PAP/Jacek Bednarczyk
, 17.12.2018. Nowa siedziba NCN w Krakowie, 17 bm. (nlat) PAP/Jacek Bednarczyk

Rada Narodowego Centrum Nauki wybrała w piątek nowego przewodniczącego - prof. Roberta Hasteroka. Biolog z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach będzie pełnił tę funkcję przez rok, do grudnia 2024 r.

NCN z przesłanym komunikacie poinformowało, że w czwartek wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki wręczył w Krakowie nominacje nowym członkom rady NCN. Odbyło się też pierwsze posiedzenie rady w nowym składzie, w trakcie którego członkowie gremium wybrali nowego przewodniczącego. Do grudnia 2024 r. szefem rady NCN będzie prof. Robert Hasterok.

Prof. Robert Hasterok jest biologiem, jego zainteresowania naukowe dotyczą cytogenetyki molekularnej roślin. Jest specjalistą w zakresie wykorzystania technik fluorescencyjnej hybrydyzacji in situ w badaniach genomu jądrowego. Pracuje na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Członkiem rady NCN został w 2020 roku.

Prof. Hasterok jest jednym z założycieli Międzynarodowej Inicjatywy Brachypodium (2006), członkiem Rady Naukowej Instytutu Genetyki Roślin Polskiej Akademii Nauk od 2015 r., członkiem Komisji Biologii Rozwoju Polskiej Akademii Umiejętności od 2020 r., członkiem Towarzystwa Genetycznego Australazji oraz Ukraińskiego Towarzystwa Genetyków i Hodowców im. Wawiłowa.

Nowy przewodniczący rady NCN jest laureatem Krajowej Nagrody Naukowej im. Stefana Barbackiego Instytutu Genetyki Roślin PAN w Poznaniu za wyróżniające osiągnięcia naukowe (2001), Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa za wyróżniające osiągnięcia naukowe (2011), został oznaczony Złotą Odznaką za zasługi dla Uniwersytetu Śląskiego (2019).

Rada centrum jest jednym z organów NCN - obok dyrektora. Rada ma szereg zadań, m.in.: określa szczegółowy regulamin przyznawania środków na realizację zadań finansowanych przez centrum, dokonuje wyboru koordynatorów dyscyplin w drodze konkursu. NCN od 2010 r. wspiera badania podstawowe poprzez finansowanie w drodze konkursów projektów badawczych oraz działań naukowych. W 2022 r. jej budżet wyniesie ok. 1,43 mld zł.

Do nowego składu rady NCN powołano 12 nowych członków. Są nimi: dr hab. Justyna Chodkowska-Miszczuk, dr Diana Dajnowicz-Piesiecka, prof. dr hab. Stanisław Karpiński, dr hab. inż. Alicja Kazek-Kęsik, prof. Piotr Kopiec, prof. Mariola Łaguna, dr hab. inż. Krystian Marszałek, dr hab. Bogusław Przywora, prof. Piotr Roszak, prof. Piotr Skarżyński, dr hab. Bogumił Szady i prof. Adam Zając. Kadencja nowych członków rady rozpoczęła się 15 grudnia 2022 r. i potrwa do 14 grudnia 2026 r. W składzie rady pozostało 12 osób powołanych 15 grudnia 2020 r., którym kadencja skończy się 14 grudnia 2024.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Polska Komisja Akredytacyjna do 13 czerwca zakończy ocenę nowych kierunków lekarskich

  • Szczecin, 26.02.2021. Uniwersytet Szczeciński - budynek Wydziału Ekonomii, Finansów i Zarządzania. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Dziewięć nowych kierunków na Uniwersytecie Szczecińskim; rozpoczęła się rekrutacja

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera