Nauka dla Społeczeństwa

01.12.2023
PL EN
01.01.2023 aktualizacja 01.01.2023

W 2022 roku w UCK WUM wykonano rekordową liczbę przeszczepień nerki od żywego dawcy

Źródło: Adobe Stock Źródło: Adobe Stock

W 2022 roku w Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wykonano aż 121 przeszczepień nerki, z czego 30 (tj. 25 proc.) opierało się na pobraniu narządu żywego dawcy - poinformowała placówka.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (UCK WUM) zaznaczyło równocześnie, że w całej Polsce przeprowadzono 73 transplantacje polegające na tzw. przeszczepach rodzinnych. "To rekord ostatnich lat" - podkreśliło UCK WUM w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej.

Placówka wyjaśniła, że poza zabiegami wykonanymi w Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej, które stanowią aż 41 proc. wszystkich zabiegów w Polsce, dodatkowo w Klinice Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej UCK WUM (szpital Banacha) pobrano 11 nerek, z czego trzy przeszczepione zostały wykonane w tym samym ośrodku, a 8 zostało pobranych, a następnie przeszczepionych w Centrum Zdrowia Dziecka.

"Oznacza to, że w skali całego kraju w obu klinikach UCK WUM przeprowadzono 56 proc. wszystkich zabiegów przeszczepień nerki od żywego dawcy (41 na 73)" - podsumowało Centrum. Zastrzegło przy tym, że poza UCK WUM, zabiegi miały też miejsce w dziewięciu innych ośrodkach: w Gdańsku (7), we Wrocławiu (6), w Szczecinie (5), Łodzi (4), Bydgoszczy (3), Katowicach (2), Krakowie (2), Poznaniu (2) oraz Warszawie w MSW (1).

"Liczby te wyraźnie pokazują, że UCK WUM jest niekwestionowanym liderem w przeszczepieniach tego rodzaju" - podkreśliło Centrum.

Adiunkt w Klinice Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciatka Jezus UCK WUM doc. Piotr Domagała zwrócił uwagę, że pobranie i przeszczepienie nerek od żywych dawców nie byłoby możliwe, gdyby zdrowi ochotnicy nie zdecydowali się pomóc najbliższej osobie. "To najlepsza metoda leczenia schyłkowej niewydolności nerek" – zaznaczył.

"Należy podkreślić, że wszystkie pobrania nerki w naszej Klinice wykonane były całkowicie laparoskopowo, a więc techniką małoinwazyjną" - dodał. "Ambicją zespołu Kliniki jest stałe zwiększanie ilości tego typu przeszczepień. Można tego dokonać poprzez edukację i zmianę świadomości pacjentów z niewydolnością nerek oraz ich rodzin, a także aktywizację postaw lekarzy, co przyczyni się do przemyślanego, świadomego przekazywania narządów" - przyznał.

Placówka podkreśliła, że rekordowa liczba pobrań i przeszczepień nerek od żywych dawców w 2022 r. w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej oraz w Klinice Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej UCK WUM nie odbyłaby się bez zaangażowania i ciężkiej pracy zespołu lekarzy (nefrologów, radiologów, anestezjologów, chirurgów), pielęgniarek, instrumentariuszek, diagnostów laboratoryjnych i koordynatorów transplantacyjnych.

Centrum zwróciło również uwagę, że mimo, iż z roku na rok rośnie liczba donacji narządu od żywych dawców, to wciąż daleko nam do europejskich liderów. Zgodnie z danymi prezentowanymi przez UCK WUM, w Polsce na milion mieszkańców wykonuje się 1,4-1,5 tego rodzaju przeszczepień (1,92 w 2022 roku), w Holandii – 31,8 na mln, Turcji – 30,3 na mln, w Danii – 19,6 na mln, a w Wielkiej Brytanii – 17,3 na mln.

"Dawstwo narządów od żywego dawcy ratuje chorych ze schyłkową niewydolnością nerek, dlatego tak ważna jest edukacja, która pomaga kształtować pozytywne pro-transplantacyjne postawy" - podkreśliło UCK WUM.

Nauka w Polsce

dka/ mir/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023