Czterech niemieckich naukowców ze Stypendiami im. A. von Humboldta

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Czterech aktywnych naukowo, wybitnych niemieckich naukowców zostało laureatami Polskiego Honorowego Stypendium Naukowego im. Aleksandra von Humboldta. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznaje je niemieckim uczonym, którzy chcą przyjechać do Polski na kilkumiesięczny pobyt naukowy.

Jak informuje Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP), każdy laureat otrzyma stypendium w miesięcznej wysokości 4 tys. euro.

W dwudziestym piątym konkursie wśród nagrodzonych znalazł się prof. Wolfgang Domcke z Uniwersytetu Technicznego w Monachium, który w ramach trzymiesięcznego pobytu naukowego w Instytucie Fizyki PAN w Warszawie będzie realizował projekt we współpracy z prof. Andrzejem Sobolewskim.

Drugi z nagrodzonych prof. Gerd Röpke z Uniwersytetu w Rostock, podczas sześciomiesięcznego pobytu naukowego na Uniwersytecie Wrocławskim zrealizuje projekt wraz z prof. Davidem Blaschke.

Z kolei dr Shrikrishnan Sankaran z Instytutu Nowych Materiałów w Leibniz, w ramach trzymiesięcznego pobytu naukowego w Centrum Biotechnologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach będzie współpracował z dr Małgorzatą Włodarczyk-Biegun.

Prof. Michael Stürner z Uniwersytetu w Konstancji, podczas sześciomiesięcznego pobytu naukowego na Uniwersytecie Zielonogórskim będzie realizował projekt współpracując z prof. Arkadiuszem Wudarskim.

Polskie Honorowe Stypendium Naukowe im. A. von Humboldta przyznawane jest przez FNP na mocy porozumienia zawartego w 1995 r. przez FNP z Fundacją Humboldta. Stypendium umożliwia laureatom realizację projektów badawczych zgodnie z ich własnym wyborem we współpracy z naukowcami z kraju goszczącego.

Nazwa stypendium, poprzez imię patrona, nawiązuje do najlepszej tradycji współpracy naukowców polskich i niemieckich. Aleksander von Humboldt (1769-1859), niemiecki przyrodnik, podróżnik i geograf, współpracował z wieloma Polakami, był honorowym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Warszawie i pierwszym propagatorem poezji Adama Mickiewicza w Niemczech.

"Kolejne konkursy w ramach programu nie będą realizowane" - podaje FNP. 

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Łódź/ Pięć książek nominowanych do Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego

  • Fot. Adobe Stock

    Konkurs Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki dla badaczy „epokowej zmiany”

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera