Naukowcy zbadali wpływ upałów na ciężarne pracujące w polu

Praca ciężarnych w upale w pierwszej kolejności osłabia płód, a dopiero potem kobietę. Pierwsze objawy u płodu to przyspieszona akcja serca i wolniejszy przepływ krwi przez pępowinę – ustalili naukowcy z London School of Hygiene and Tropical Medicine (LSHTM).

Autorzy publikacji zaznaczają, że nigdy wcześniej nie badano wpływu gorącego klimatu na ciążę osób pracujących fizycznie na świeżym powietrzu. Wyniki zostały opublikowane w Lancet Planetary Health.

W badaniu wzięły udział 92. ciężarne kobiety z Gambii, pracujące w polu na własne potrzeby. Naukowcy ustalili, że nawet niewielki wzrost temperatury ciała w wyniku wykonywania zadań manualnych w ekstremalnych temperaturach, dostarcza dowodów obciążenia fizjologicznego zarówno u matki, jak i u płodu.

„Zmiany klimatu doprowadziły do coraz bardziej ekstremalnych temperatur na całym świecie, a Afryka Subsaharyjska jest szczególnie narażona na wpływ zmian klimatu. Nasze badanie wykazało, że ciężarne rolniczki produkujące żywność na własne potrzeby w Gambii często doświadczają ekstremalnych upałów, przekraczających zalecane limity czasu pracy na zewnątrz, co może mieć znaczący wpływ na ich zdrowie i zdrowie ich dzieci. Wyniki sugerują, że musimy znaleźć skuteczne interwencje, aby chronić te kobiety i zmniejszyć niekorzystne skutki” – powiedziała Dr Ana Bonell, główna autorka badania z gambijskiego oddziału London School of Hygiene and Tropical Medicine.

Uczestniczki badania wyposażone były w urządzenie monitorujące ich tętno, temperaturę skóry i szacowany wydatek energetyczny. Za pomocą urządzeń ultrasonograficznych rejestrowano także tętno płodu oraz przepływ krwi w tętnicy pępowinowej w trzech porach – na początku pracy, w połowie i na koniec.

Zbierano również objawy choroby związanej z przegrzaniem u matki. Nudności, wymioty, ból głowy, zawroty głowy, osłabienie, ból mięśni, zmęczenie i suchość w ustach były powszechne wśród uczestniczek, a ponad połowa kobiet zgłosiła, że doświadczyła co najmniej jednego objawu podczas pracy w polu.

Ekspozycja organizmu na wysokie temperatury wywołuje tzw. stres cieplny. Analiza danych wykazała silne powiązania między narażeniem na stres cieplny a obciążeniem cieplnym matki – co skutkowało obciążeniem płodu.

„Pomimo coraz większej liczby dowodów naukowych łączących ekspozycję matki na upał z przedwczesnym porodem, niską masą urodzeniową i porodem martwym – do tej pory przeprowadzono niewiele badań nad fizjologicznymi mechanizmami odpowiedzialnymi za te skutki. Pilnie musimy zrozumieć te mechanizmy, abyśmy mogli znaleźć lepsze sposoby wspierania matek żyjących w tych warunkach” – powiedziała Jainaba Badjie z MRC The Gambia LSHTM.

Jednym z ograniczeń przeprowadzonego badania, na które zwracają uwagę autorzy publikacji – jest potencjalna, wcześniejsza aklimatyzacja gambijskich kobiet do wysokiego poziomu stresu cieplnego oraz fakt, że populacja ma gorsze wyniki urodzeń niż średnia światowa, co może mieć wpływ na uogólnienie wyników.

Więcej informacji w artykule źródłowym. (PAP)

Autorka: Urszula Kaczorowska

uka/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy stworzyli syntetyczne komórki zdolne do komunikacji

  • EPA/ADAM DAVIS 14.03.2024

    Szósty lot testowy największej na świecie rakiety Starship - we wtorek wieczorem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera