Uczelnie i instytucje

Szczecin/ Ratownictwo medyczne - specjalność bezpieczeństwo morskie i sektora offshore nowym kierunkiem na PUM

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Ratownictwo medyczne na morskich farmach wiatrowych – m.in. umiejętności w tym zakresie będą nabywać od przyszłego roku akademickiego studenci na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Uczelnia planuje uruchomić kierunek ratownictwo medyczne - specjalność bezpieczeństwo morskie i sektora offshore.

"Rozważaliśmy utworzenie unikatowego kierunku, rozszerzającego kompetencje ratowników medycznych, kształconych według standardu, przygotowującego ich do pracy w placówkach leczniczych, w pogotowiu ratunkowym, na SOR-ach czy w oddziałach szpitalnych. Po rozmowach z Politechniką Morską ustaliliśmy, że dodamy do tego specjalność bezpieczeństwo morskie i sektora offshore" – powiedziała w rozmowie z PAP dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie prof. Beata Karakiewicz.

Zaznaczyła, że będzie to jedyna taka specjalność w Polsce, wychodząca naprzeciw także oczekiwaniom regionu i rozwijającego się sektora energetyki wiatrowej.

"Przy budowaniu farm wiatrowych na Bałtyku ważne jest też wyszkolenie specjalistycznych kadr – również medycznych - do ratowania życia pracowników tychże farm" – wyjaśniła prof. Karakiewicz.

Jak dodała, naukowcy z Politechniki Morskiej zwrócili też uwagę, że ratownicy kończący nowy kierunek będą mogli pracować również na jednostkach pływających.

"Nasz absolwent ratownictwa medycznego będzie – poza standardem zawodu ratownika – uzyskiwał kwalifikacje i kompetencje do ratownictwa wodnego, a oprócz tego w sektorze offshore" – mówiła dziekan.

Zaznaczyła, że kierunek będzie działał w ścisłej współpracy z Akademickim Centrum Szkoleniowym Ratownictwa Morskiego Politechniki Morskiej.

Prof. Karakiewicz wskazała też, że kandydaci na nowy kierunek będą musieli przejść kwalifikacyjny egzamin sprawnościowy i wykazać się umiejętnością pływania. Trzyletnie studia licencjackie będą prowadzone w standardzie kształcenia ratownika medycznego. W związku z wprowadzeniem specjalności w każdym semestrze będzie oferowany praktyczny kurs przygotowany przez Politechnikę Morską.

Dziekan wskazała, że w ostatnich latach na PUM kierunek ratownictwo medyczne nie cieszył się dużym zainteresowaniem; w 2020 r. zdecydowano o jego wygaszeniu.

"Przez ostatnie dwa lata pracowaliśmy nad tym, aby udoskonalić zakres tematyczny kształcenia, wprowadzić coś unikatowego do kierunku i pokazać, że młodzi ludzie mogą pracować również w innych instytucjach. A że offshore jest dynamicznie rozwijającą się gałęzią, będzie miał zapotrzebowanie na specjalistów w zakresie ratowania życia na morzu" – mówiła prof. Karakiewicz.

W pierwszym roku działania kierunku planowane jest przyjęcie 36 studentów, ale niewykluczone, że w przyszłości ta liczba się powiększy.

PAP - Nauka w Polsce, Elżbieta Bielecka

emb/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Koszalin/ Trzy oferty w przetargu na budowę Centrum Wiedzy Cognitarium

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ W największym szpitalu w regionie powstało Uniwersyteckie Centrum Neurologii i Neurochirurgii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera