Gdańsk/ Najmłodszy doktor w Polsce studiuje na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym

3.12.2022. Student Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego Wojciech Nazar podczas sesji zdjęciowej dla PAP, 13 bm. w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Nazar jest najmłodszym doktorem w Polsce. Urodzony w 1999 r. naukowiec obronił rozprawę doktorską, będąc formalnie studentem V roku kierunku lekarskiego. PAP/Adam Warżawa
3.12.2022. Student Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego Wojciech Nazar podczas sesji zdjęciowej dla PAP, 13 bm. w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Nazar jest najmłodszym doktorem w Polsce. Urodzony w 1999 r. naukowiec obronił rozprawę doktorską, będąc formalnie studentem V roku kierunku lekarskiego. PAP/Adam Warżawa

Wojciech Nazar, student Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, został najmłodszym doktorem w Polsce. Urodzony w 1999 r. naukowiec obronił rozprawę doktorską, będąc formalnie studentem V roku kierunku lekarskiego.

"Urodzony w 1999 r. Wojciech Nazar jest drugą w historii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, a piątą w kraju osobą, która uzyskała stopień naukowy doktora przed ukończeniem studiów" – poinformowała w przesłanym komunikacie rzeczniczka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego dr Joanna Śliwińska.

Zaznaczyła, że dotąd za najmłodszego doktora w Polsce uznawano dra Tomasza Grzywę (rocznik 1998) z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

"Dr Grzywa uzyskał stopień doktora pod koniec V roku studiów, a Wojciech Nazar obronił się na początku V roku studiów" – stwierdziła rzeczniczka w komunikacie.

Dr Wojciech Nazar rozprawę doktorską obronił z wyróżnieniem. Opiekunem pracy "Analiza zmian świadomości społecznej dotyczącej zanieczyszczenia powietrza w Polsce w latach 2016-2022 z uwzględnieniem okresu pandemii COVID-19" był kierownik Kliniki Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marek Niedoszytko.

Młody naukowiec, cytowany w przesłanym komunikacie, ocenił, że uzyskanie stopnia doktora nauk medycznych na tak wczesnym etapie kariery dodaje mu sił do dalszej pracy naukowej.

"Mam nadzieję, że pozwoli mi prowadzić zaawansowane prace badawcze i otworzy nowe możliwości współpracy zarówno międzyuczelnianej w Polsce, jak i międzynarodowej" – podkreślił.

Nazar chciałby skupić się na wdrażaniu algorytmów diagnostycznych i prognostycznych, opierających się na najnowszych osiągnięciach matematycznych, w tym na algorytmach uczenia maszynowego, zwanych też algorytmami sztucznej inteligencji. "Pozwoli to na podejmowanie bardziej spersonalizowanych i trafniejszych decyzji, np. w sprawie wyboru metody leczenia" – zapewnił.

Jego zdaniem przełoży się to na większą skuteczność zastosowanego schematu leczenia.

Prof. Marek Niedoszytko stwierdził, że badania Wojciecha Nazara dotyczą ważnego tematu, jakim są zanieczyszczenie powietrza i problem świadomości społecznej tego tematu w Polsce.

"Należy pamiętać, że problem oddychania zanieczyszczonym powietrzem dotyka każdego z nas. ONZ nazywa zanieczyszczenie powietrza niewidzialnym zabójcą, który przyczynia się do dużej części zgonów z powodu raka płuca, obturacyjnych chorób płuc i chorób sercowo-naczyniowych" – zauważył.

Jego zdaniem dr Wojciech Nazar wykazał się dużą niezależnością i kreatywnością, łącząc wiedzę medyczną z nowoczesnymi metodami statystycznymi i informatycznymi.

"Jego badania wymagały dużej pracowitości i wytrwałości. Ich wyniki opublikował w międzynarodowych czasopismach, a praca doktorska została wyróżniona przez trzech recenzentów" – podkreślił prof. Niedoszytko.

Młody badacz może pochwalić się znacznym dorobkiem naukowym. Jest współautorem czterech prac oryginalnych, czterech prac poglądowych i jednego doniesienia prezentowanego na zjeździe krajowym. Tematyka projektów badawczych obejmuje przede wszystkim analizę świadomości społecznej dotyczącej zanieczyszczenia powietrza w Polsce i badania zmian zachowań Polaków podczas pandemii COVID-19. Sumaryczna wartość współczynnika cytowań Impact Factor wynosi 34,46, w tym 23,64 jako pierwszy autor. Łączna wartość punktacji Ministerstwa Nauki i Edukacji wynosi 965 punktów, w tym 665 punktów jako pierwszy autor. Pięciokrotnie recenzował artykuły naukowe w czasopismach zagranicznych o zasięgu międzynarodowym.

Wojciech Nazar jest stypendystą ministra zdrowia i Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej. W tym roku odbył staże naukowo-kliniczne w dziedzinie kardiologii w Magdeburgu i w Lipsku, sfinansowane ze stypendiów programu ERASMUS+. Trzykrotnie otrzymywał stypendium rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego dla najlepszych studentów. Otrzymał również indywidualną nagrodę rektora tej uczelni za działalność naukową i społeczną.

Najmłodszym profesorem w Polsce pozostaje urodzony w 1992 r. Mateusz Hołda.

PAP - Nauka w Polsce,  Piotr Mirowicz

pm/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Na zdjęciu dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła. PAP/Tomasz Wojtasik. 12.06.2023

    Kalisz/ Andrzej Wojtyła ponownie rektorem Uniwersytetu Kaliskiego

  • Przemyśl, 28.10.2023. PAP/Darek Delmanowicz

    Zmarł geograf prof. Grzegorz Węcławowicz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera