Nauka dla Społeczeństwa

04.02.2023
PL EN
07.12.2022 aktualizacja 07.12.2022

MEiN: Wybitni profesorowie przyjadą do Polski w ramach programu NAWA

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Trzech światowej sławy naukowców przyjedzie do Polski w ramach programu Profesura Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej - podało we wtorek Ministerstwo Edukacji i Nauki. Będą oni realizowali projekty naukowe oraz angażowali się w działalność dydaktyczną.

Laureatami zostali prof. Tomasz Taylor, który przyjedzie z USA i będzie realizował Profesurę NAWA na Uniwersytecie Warszawskim. Z kolei prof. Ronald Jan Hendrik Borra z Holandii będzie realizował grant na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Ostatni z laureatów, prof. Brendan Kennedy z Australii, przyjedzie na Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Naukowcy rozpoczną swoje pobyty w Polsce od 2023 r.

Dwóch z badaczy - prof. Taylor i prof. Kennedy - będzie realizowało projekty w obszarze nauk fizycznych (jeden dotyczy optyki i akustyki, zaś drugi fizyki cząstek elementarnych i pól). Trzeci z badaczy. prof. Borra, skupi się na projekcie z medycyny klinicznej - z radiologii, medycyny jądrowej i medycyny obrazowej.

Dzięki grantom NAWA wybitni naukowcy mogą przez okres 3-4 lat realizować na polskich uczelniach projekty naukowe oraz angażować się w działalność dydaktyczną. Druga edycja Profesury NAWA była skierowana do uczelni i jednostek naukowych, które prowadzą badania z obszaru nauk przyrodniczych, inżynieryjnych i technicznych, medycznych i o zdrowiu oraz rolniczych.

Jak podało MEiN, w programie naukowcom przyznawany jest także tzw. komponent badawczy, finansowany przez Narodowe Centrum Nauki. Jest on przeznaczony na realizację badań podstawowych. Całkowita wartość środków przeznaczonych na nabór wynosi 20 mln zł, a kwota dofinansowania pojedynczego projektu może wynieść do 3 mln zł.

W 2020 r. NAWA przeprowadziła pilotażowy nabór wniosków do programu Profesura Gościnna NAWA - przypomniał resort edukacji i nauki. Był on skierowany do naukowców reprezentujących nauki humanistyczne, społeczne i teologiczne. Wówczas środki na zaproszenie wybitnego naukowca i realizację projektu otrzymało pięć uczelni: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Wrocławski.

Celem programu Profesura NAWA jest wspieranie najwyższej jakości działalności naukowo-badawczej i dydaktycznej prowadzonej przez polskie jednostki akademickie i naukowe, poprzez włączenie w te działania zagranicznych naukowców światowej klasy.

NAWA działa na rzecz internacjonalizacji polskiej nauki poprzez wspieranie i stymulowanie międzynarodowej współpracy badawczej i wymiany akademickiej. Agencja dąży do umocnienia doskonałości naukowej, umiędzynarodowienia polskich uczelni i instytucji naukowych, a także do promocji Polski - jej języka oraz kultury w celu budowania wizerunku kraju oferującego interesujące możliwości edukacyjne i badawcze. Cele te są realizowane dzięki szerokiej ofercie programowej.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ mir/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023