Zapytaj fizyka o magnetyzm

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Otwarty wykład z serii „Zapytaj fizyka” pt. „Magnetyzm: od starożytnej Grecji do nowoczesnej Warszawy" wygłosi 8 grudnia prof. Dieter Vollhardt. Na spotkanie zaprasza Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Dieter Vollhardt jest emerytowanym profesorem na Uniwersytecie w Augsburgu. Doktorat uzyskał na Uniwersytecie w Hamburgu w 1979 roku, m.in. na podstawie badań prowadzonych na University of Southern California w Los Angeles. Pracował także w Instytucie Maxa Plancka w Monachium, prowadził badania w USA w Santa Barbara i Bell Laboratories. W roku 1987 został dyrektorem Instytutu Fizyki Teoretycznej na Uniwersytecie w Aachen, w latach 1996-2018 był dyrektorem katedry na Uniwersytecie w Augsburgu.

Zainteresowania naukowe prof. Vollhardta obejmują teorię magnetyzmu i korelacji elektronowych. Jest on autorem książki „The Superfluid Phases of Helium 3”. W roku 2006 otrzymał nagrodę Europejskiego Towarzystwa Fizycznego, w roku 2010 Medal Maxa Plancka, w roku 2011 został wybrany na członka Bawarskiej Akademii Nauk Ścisłych i Humanistycznych, w roku 2020 został członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego, w roku 2022 został nagrodzony medalem Feenberga, przyznawanym za osiągnięcia dotyczące fizyki układów wielu ciał.

Jego wykład odbędzie się o godz. 18.00 w sali 0.03 na Wydziale Fizyki UW, ul. Pasteura 5 w Warszawie. Wstęp wolny.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Łódź, 02.07.2025. Przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski (na ekranie) podczas połączenia wideo na żywo w EC1 w Łodzi, 2 bm. Podczas trwającego ok. 20 minut połączenia Sławosz Uznański-Wiśniewski wykonywał eksperymenty w stanie nieważkości oraz odpowiadał na pytania zadawane przez młodzież. (jm) PAP/Marian Zubrzycki

    Łódź/ Sławosz Uznański-Wiśniewski poprowadził lekcję fizyki z kosmosu

  • Komunikacja naukowa i popularyzacja nauki. Fot. A. Wojaczek

    Ponad 20 osób ukończyło pierwsze studia z popularyzacji nauki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera