Rzeszów/Ruszają zawody robotów w Polsce - XChallenge 2022

źródło: XChallenge
źródło: XChallenge

XChallenge 2022, czyli największe zawody robotów w Polsce, rozpoczynają się w piątek rano w Rzeszowie. W ramach dwudniowego wydarzenia odbędą się trzy konkurencje:Task Hunters dla uczniów szkół średnich z wykorzystaniem robotów, walki robotów Smash Bots oraz ROBO~motion, w którym oceniane będą konstrukcje robotów.

Jak poinformował PAP Łukasz Szuba, dyrektor Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, która jest jednym z organizatorów wydarzenia, XChallenge odbywają się raz do roku i są największymi zawodami robotów w Polsce. Tegoroczne odbywać się będą w Hali Podpromie i potrwają do soboty.

„Zapraszam serdecznie na XChallenge, czyli największe zawody robotów w Polsce. Wspólnie z naszymi partnerami organizujemy święto robotyki, które - mamy nadzieję - zainteresuje każdego. Podczas zawodów będzie można zobaczyć roboty zadaniowe, autonomiczne i zarazem bardzo ciekawe konstrukcje robotyczne ale i walki robotów” – zachęcał Szuba.

Pierwszego dnia zawodów przewidziano zmagania Task Hunters, przeznaczone dla uczniów szkół średnich. Zadaniem startujących zespołów, które mogą liczyć maksymalnie 10 osób, będzie ponowne uruchomienie elektrowni, która w niespodziewany sposób została wyłączona. Uruchomić ją należy z pomocą specjalnych kostek energetycznych i kuli mocy. 

Specjalną animację opisującą zdarzenie można znaleźć na stronie https://xchallenge.pl/task-hunters. 

"Zadaniem uczestników jest zebrać kostki energetyczne zdalnie sterowanym robotem o wymiarach 50 na 50 na 100 cm, na arenie o wymiarach 15 na 15 metrów. Nie może być jednak tak łatwo - arena wyposażona jest w labirynty oraz przeszkody, które należy ominąć bądź przesunąć" – wyjaśnił Szuba.

Z kolei drugiego dnia odbędą się walki robotów Smash Bots otwarte dla wszystkich, bez względu na wiek.

"Śmiercionośne roboty o wadze 40 kg, wyposażone w szeroki arsenał, począwszy od pił tarczowych, po palniki i miotacze ognia, będą walczyć na śmierć i życie w zamkniętej arenie. Przetrwa najlepszy" – zapowiedział dyrektor Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.

Tego dnia zaplanowano także zawody ROBO~motion, w których oceniane i sprawdzane będą konstrukcje i umiejętności robotów przygotowanych przez zawodników. 

"W 15 różnych konkurencjach autonomiczne roboty będą miały za zadanie m.in. przejechać po linii na czas, przeciągnąć z wykorzystaniem liny robota przeciwnika, zmierzyć się na arenach sumo, czy specjalna konkurencja zawodów - zebrać czerwone cebule z planszy" – wymienił dyr. Szuba.

Wydarzenie będzie transmitowane na żywo w internecie. Szczegóły dostępne są na tych stronach (TU, TU, TU i TU). 

Organizatorami XChallenge 2022 są: Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, Koło Naukowe Elektroniki i Technologii Informacyjnych (Rzeszowska Grupa IT), Koło Naukowe Automatyków i Robotyków ROBO (Rzeszowska Grupa IT), RoboLAB oraz oddział podkarpacki Polskiego Towarzystwa Informatycznego. (PAP)

autorka: Agnieszka Pipała

api/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Opowiedzą o nauce w trzy minuty; znamy finalistów 10. polskiej edycji FameLab

  • fot. materiały prasowe

    Perełki z europejskich zbiorów podczas Pikniku Archiwalnego w Warszawie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera