Trwa konkurs dot. nowego przewodnika astronomicznego po Polsce

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Trwa ogólnopolski konkurs związany z projektem pt. „Przewodnik astronomiczny po Polsce”. Redakcja przewodnika zachęca do znalezienia w swojej okolicy obiektów lub miejsc związanych z astronomią lub badaniami kosmosu, sfotografowanie ich i nadesłanie zgłoszeń.

Około 40 lat temu ukazała się książka pt. „Przewodnik astronomiczny po Polsce”. Od tamtej pory powstało wiele nowych obserwatoriów, jak również nowe teleskopy, parki ciemnego nieba i inne obiekty, a astroturystyka jest coraz bardziej popularna. Polskie Towarzystwo Astronomiczne rozpoczęło tworzenie nowego, współczesnego przewodnika turystycznego na ten temat, obejmującego cały obszar naszego kraju. Będzie to portal internetowy, aplikacja mobilna, a we wrześniu 2023 roku ma się ukazać wydanie książkowe.

Dodatkowo ogłoszony został konkurs, w ramach którego chętni mogą odszukać w swojej okolicy obiekty, budynki, miejsca związane z astronomią, np. zegary słoneczne, ulice imienia astronomów, muzea, pomniki, miejsca pamięci, teleskopy, obserwatoria oraz inne obiekty i miejsca. Miejsca te należy sfotografować i opisać.

"Może w Twojej okolicy znajdują się obiekty lub miejsca związane z astronomią lub badaniami kosmosu? Na przykład zegar słoneczny, ulica imienia astronoma, teleskop, obserwatorium, pomnik, tablica pamiątkowa, inny rodzaj obiektu. A może Twoja szkoła ma imię Mikołaja Kopernika lub innej osoby związanej z badaniami kosmosu? Opisz ten obiekt lub miejsce, sfotografuj go, możesz też nagrać wideo smartfonem" – zachęca koordynator powstawania przewodnika, Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, dr Krzysztof Czart.

W konkursie przewidziano dwie kategorie. W kategorii otwartej wziąć udział może każdy chętny, natomiast druga kategoria dotyczy szkół. W jej ramach zgłoszenia mogą przysyłać zespoły złożone z uczniów i opiekujących się nimi nauczycieli.

Wśród nagród przewidziano vouchery na sprzęt astronomiczny, wejściówki do muzeów i planetariów, książki, prenumeraty czasopisma „Urania – Postępy Astronomii” i kosmiczne gadżety. Szczegóły na temat konkursu i formularz zgłoszeniowy można znaleźć się pod adresem.

Konkurs uzyskał wsparcie od MEiN i Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

Podobne do polskiego konkursy prowadzone są także w Czechach, Słowacji i Węgrzech. Polacy mogą brać udział zarówno w polskim konkursie, jak i w tych pozostałych konkursach, o ile posiadają informacje i zdjęcia dotyczące obiektów w danych krajach. Informacje o konkursach czeskim, słowackim i węgierskim można znaleźć na stronie internetowej.

Nauka w Polsce

cza/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Chybotanie materii powstałej w wyniku rozerwania pływowego gwiazdy pozwoliło naukowcom obliczyć prędkość rotacji czarnej dziury. Źródło: Kadr z wideo MIT, via YouTube

    Astronomowie zmierzyli prędkość rotacji czarnej dziury, obserwując reakcję gwiezdnej materii

  • Wizualizacja satelitów LEO-PNT. Źródło: ESA

    Polacy stworzyli odbiornik określający położenie satelitów z dokładnością do 2 m

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera