Uczelnie i instytucje

Na Uniwersytecie Wrocławskim otwarto wirtualną salę zbrodni

16.11.2022. Otwarcie Specjalistycznej Pracowni Kryminalistyki z wykorzystaniem technologii VR, 16 bm. na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Wirtualna sala zbrodni to przestrzeń dydaktyczna, w której studenci prawa i kryminologii będą uczyć się robić oględziny miejsca zbrodni, a także zbierać, analizować i zabezpieczać ślady przestępstw. Stworzony we współpracy z firmą Asseco symulator to jedno z najnowocześniejszych tego typu rozwiązań na świecie.  PAP/Maciej Kulczyńs
16.11.2022. Otwarcie Specjalistycznej Pracowni Kryminalistyki z wykorzystaniem technologii VR, 16 bm. na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Wirtualna sala zbrodni to przestrzeń dydaktyczna, w której studenci prawa i kryminologii będą uczyć się robić oględziny miejsca zbrodni, a także zbierać, analizować i zabezpieczać ślady przestępstw. Stworzony we współpracy z firmą Asseco symulator to jedno z najnowocześniejszych tego typu rozwiązań na świecie. PAP/Maciej Kulczyńs

Studenci prawa i kryminalistyki Uniwersytetu Wrocławskiego będą uczyć się w wirtualnej rzeczywistości oględzin miejsca zbrodni oraz zbierania, analizowania i zabezpieczenia śladów przestępstw. W środę otwarto na uczelni wirtualną salę zbrodni.

W specjalistycznej pracowni kryminalistyki znajdują się cztery stanowiska z symulatorami VR oraz monitor, na którym można obserwować pracę na miejscu zbrodni w wirtualnej rzeczywistości. Symulator został stworzony we współpracy z firmą Asseco, i jak podkreślają jego twórcy, jest jednym z najnowocześniejszych tego typu rozwiązań na świecie.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom studenci prawa czy kryminalistyki będą mogli w wirtualnej rzeczywistości uczyć się, jak badać i analizować ślady pozostawione na miejscu przestępstwa. Zastosowane rozwiązania pozwalają m.in. na zbieranie, analizowanie i zabezpieczanie śladów przestępstw.

Dr Sylwia Skubisz-Ślusarczyk z Katedry Kryminalistyki Uniwersytetu Wrocławskiego w rozmowie z dziennikarzami wskazała, że symulator oferuje trzy główne scenariusze, które mogą pojawiać się w różnych konfiguracjach. „To zabójstwo pozorowane na samobójstwo, nieszczęśliwy wypadek oraz zabójstwo kobiety i dwójki dzieci” – mówiła. Scenerią wydarzeń jest wnętrze domu i jego okolice.

Dr Iwona Zieniewicz dodała, że studenci muszą zorganizować grupę oględzinową, czyli zdecydować, kto będzie prowadzić oględziny, zabezpieczać ślady, dokumentować, a kto będzie zabezpieczać miejsce zdarzenia przed dostępem osób postronnych. „Mają też możliwość dokumentowania swoich działań, wykonywania fotografii, sporządzania szkiców. Na podstawie uzyskanych wyników i zebranego materiału dowodowego muszą zdecydować co dalej z tym zrobić – sformułować wersje zdarzenia i zaplanować kolejne działania w postępowaniu przygotowawczym” – tłumaczyła.

Dr Rafał Cieśla dodał, że scenariusze zostały napisane przez pracowników Katedry Kryminalistyki w oparciu o rzeczywiste sprawy, które miały miejsce w przeszłości i były konsultowane z szeregiem specjalistów.

Otwarcie Wirtualnej Sali Zbrodni to podsumowanie pierwszej części kompleksowego projektu wykorzystania nowoczesnych technologii VR na Uniwersytecie Wrocławskim. Prace nad projektem realizuje Centrum Technologii Wirtualnej Rzeczywistości na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego II na lata 2019-2023” o łącznej wartości ponad 7 mln zł uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego „Wiedza Edukacja Rozwój”. 

PAP - Nauka w Polsce, Piotr Doczekalski

pdo/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rejestracja na 20. Lubelski Festiwal Nauki – od środy

  • Na zdjęciu dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła. PAP/Tomasz Wojtasik. 12.06.2023

    Kalisz/ Andrzej Wojtyła ponownie rektorem Uniwersytetu Kaliskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera