Łódź/ Pięć prac humanistycznych nominowanych do Nagrody im. Kotarbińskiego

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Kapituła Nagrody im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego wybrała w czwartek pięć książek, które konkurować będą o tytuł najlepszego dzieła humanistycznego wydanego w Polsce w 2021 r. Zwycięzcę VIII edycji konkursu organizowanego przez Uniwersytet Łódzki poznamy w styczniu.

Nagroda im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych została ustanowiona, by "dawać dowód na istnienie niezwykle silnej grupy polskich naukowców, zajmujących się na co dzień humanistyką we wszystkich jej odmianach". To jedyna tego rodzaju nagroda w Polsce.

Członkowie kapituły - prof. Krzysztof Jasiecki, prof. Ryszard Kleszcz, prof. Anna Legeżyńska, prof. Włodzimierz Nykiel, prof. Tadeusz Sławek, prof. Rafał Stobiecki, ks. prof. Andrzej Szostek i przewodnicząca, rektor UŁ prof. Elżbieta Żądzińska - na posiedzeniu w czwartek dokonali wyboru pięciu najlepszych książek humanistycznych wydanych w 2021 r.

Wśród nich znalazły się prace: dr Marii Ferenc "Każdy pyta co z nami będzie". Mieszkańcy getta warszawskiego wobec wiadomości o wojnie i Zagładzie", dr hab. Agnieszki Gajewskiej "Stanisław Lem. Wypędzony z wysokiego zamku. Biografia", dr hab. Magdaleny Koźluk "Pierre Jacquelot, L'Art. De vivre longuement sous le nom de Medee", prof. Macieja Świerkockiego "Łódź Ulissesa" oraz dr hab. Cezarego Wąsa "Cień Boga w ogrodzie filozofa. Parc de La Villette w Paryżu w kontekście filozofii chory".

W tym roku na konkurs nadesłano 61 prac, a we wszystkich dotychczasowych edycjach zgłoszono już 490 pozycji naukowych.

Autor zwycięskiej pozycji, która zostanie wyłoniona z finałowej piątki, otrzyma od Uniwersytetu Łódzkiego 50 tys. zł na dalszy rozwój naukowy. Uroczystą galę wręczenia nagrody zaplanowano 29 stycznia 2023 r. w Filharmonii Łódzkiej.

Nagroda im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitne dzieło naukowe z zakresu nauk humanistycznych została ustanowiona w 2015 r., w ramach obchodów 70-lecia UŁ. Pierwszym jej laureatem został Jan Strelau za publikację z dziedziny psychologii. W tym roku nagrodzono prof. Zbigniewa Szmyta za książkę "Zbyt głośna historyczność. Użytkowanie przeszłości w Azji Wewnętrznej", a wcześniej otrzymali ją: Jerzy Zajadło, Ewa Kołodziejczyk, Dorota Sajewska, Andrzej Friszke, Grzegorz Ziółkowski.

Patron nagrody - prof. Tadeusz Kotarbiński - był pierwszym rektorem UŁ, wybitnym etykiem, filozofem i wykładowcą akademickim. W swoim dorobku zwracał uwagę na to, jak istotna w pracy wykładowcy akademickiego jest etyka i rola "opiekuna spolegliwego", czyli człowieka wrażliwego na potrzeby innych, empatycznego, otwartego. 

PAP - Nauka w Polsce, Bartłomiej Pawlak

bap/ mmu/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Młodzi polscy fizycy z medalem na międzynarodowym turnieju

  • Fot. Adobe Stock

    Dwóch polskich matematyków z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera