Śpiewanie dzieciom sprzyja ich rozwojowi społecznemu

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Muzyka stanowi kluczowy aspekt wczesnego rozwoju społeczno-emocjonalnego. Potwierdzają to najnowsze badania, które wykazały, że kilkumiesięczne dzieci dostrajają swój kontakt wzrokowy do rytmu śpiewanej piosenki, co sprzyja ich rozwojowi w kontekście społecznym – informuje pismo „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Badaniami objęto 112 niemowląt w wieku od dwóch do sześciu miesięcy. Naukowcy śledzili wzrok dzieci podczas odtwarzania nagrania wideo z osobą śpiewającą, której celem było zaangażowanie dziecka piosenkę. Dzięki zastosowaniu nagrania (zamiast sytuacji „na żywo”) naukowcy wykluczyli możliwość, że to osoba śpiewająca będzie dostrajała się do dziecka.

Rytm śpiewu opiekuna sprawiał, że wzrok dzieci stawał się bardziej zsynchronizowany i rozbawiony. Dwumiesięczne niemowlaki dwukrotnie częściej spoglądały w oczy śpiewającej osoby w rytm piosenki, co wskazywało, że zachowanie to nie było przypadkowe. W przypadku dzieci sześciomiesięcznych zsynchronizowany kontakt wzrokowy był czterokrotnie częstszy.

Spojrzenie dzieci synchronizowało się jednak tylko wtedy, gdy rytm piosenki był przewidywalny. Jeśli rytm został zakłócony, dzieci nie były już w stanie dostroić się do śpiewających.

„Śpiewanie maluchom wydaje się prostą czynnością, jednak pełne jest przekazów społecznych. Gdy rodzice lub opiekunowie śpiewają dzieciom, intuicyjnie wspierają procesy budowania więzi oraz uczenia się w kontekście społecznym” – mówi autorka badań (DOI: 10.1073/pnas.2116967119) dr Miriam Lense z Vanderbilt University Medical Center w USA. (PAP)

koc/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" jako doustny lek na ból brzucha

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera