Uczelnie i instytucje

Lublin/ 7 tys. studentów rozpoczęło kształcenie na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

78. rok akademicki zainaugurował uroczyście w piątek Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Kształcenie na pierwszym roku studiów rozpoczęło 7 tys. osób, w tym 700 obcokrajowców. Łącznie na trzynastu wydziałach UMCS studiuje około 17 tys. osób.

Podczas briefingu rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski podkreślił, że miniony rok akademicki nie należał do najłatwiejszych ze względu na pandemię i wojnę na Ukrainie. Jego zdaniem mimo tych problemów uczelnia odniosła wiele sukcesów w sferze naukowej, dydaktycznej, organizacyjnej, sportowej i kulturalnej.

"Cieszymy się, że budujemy kompletny uniwersytet, gdzie wszystkie formy aktywności akademickiej są niezwykle ważne, gdzie społeczność akademicka czuje się zaangażowana w proces budowania dobrej marki uniwersytetu" – powiedział rektor.

Za szczególnie satysfakcjonujące uznał wyniki ewaluacji dyscyplin naukowych i aktywność naukowo-badawczą. Wśród ostatnich sukcesów wymienił przystąpienie do Konsorcjum Uniwersytetów Europejskich ATHENAk i powołanie wraz z Uniwersytetem Gdańskim i Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim Forum Zielonych Uniwersytetów.

"Liczę na to, że mimo trudnej sytuacji gospodarczej również ta kondycja finansowa, budżetowa uniwersytetu pozwoli na komfort pracy w wymiarze naukowo-badawczym, dydaktycznym i organizacyjnym" – wyraził nadzieję prof. Dobrowolski.

Zapytany o plany inwestycyjne uczelni, podkreślił, że nie jest to dobry czas na inwestycje, ale w pierwszej kolejności są plany modernizacji biblioteki głównej.

"Nasze wizje i plany na początku kandencji były zupełnie inne, jeśli chodzi o inwestowanie w mury uczelni (...) W tej chwili inwestujemy przede wszystkim w ludzi. Dla nas człowiek jest tym potencjałem, w który warto inwestować. Mimo tych trudnych, obiektywnych kłopotów staramy się również doceniać wysiłek naszych pracowników" – zaznaczył rektor UMCS.

Poinformował, że na pierwszy rok studiów przyjęto 7 tys. osób, w tym ok. 700 obcokrajowców. Obecnie na UMCS uczy się około 17 tys. studentów.

UMCS został powołany 23 października 1944 r. dekretem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, jako uczelnia państwowa z czterema wydziałami: lekarskim, przyrodniczym, rolnym i weterynaryjnym. W kolejnych latach UMCS przechodził wiele różnych reorganizacji – powstawały nowe wydziały i kierunki studiów, zwiększała się liczba studentów. W 1950 r. wydzielono z uczelni wydziały lekarski i farmaceutyczny, które dały początek Akademii Lekarskiej – obecnie to Uniwersytet Medyczny. W 1955 r. wydzielono z UMCS wydziały rolny, weterynaryjny i zootechniczny, z których utworzono Wyższą Szkołę Rolniczą – obecnie to Uniwersytet Przyrodniczy. Od utworzenia uczelni naukę na UMCS ukończyło ponad 260 tys. studentów.

PAP - Nauka w Polsce, Gabriela Bogaczyk

gab/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Uniwersytet Wrocławski: uczelnia nie potępi publicznie Izraela za wojnę w Strefie Gazy

  • 06.05.2024. Na zdjęciu minister nauki Dariusz Wieczorek. PAP/Art Service

    MNiSW ma gotowe projekty ustaw o PAN i o likwidacji Akademii Kopernikańskiej; władze PAN: nie znamy tego projektu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera