Uczelnie i instytucje

Lublin/ Modernizacja Gmachu Głównego KUL z dofinansowaniem MEiN

16.10.2022. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (5P) podczas inauguracji roku akademickiego 2022/23 na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. PAP/Bartłomiej Wójtowicz
16.10.2022. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (5P) podczas inauguracji roku akademickiego 2022/23 na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. PAP/Bartłomiej Wójtowicz

Modernizację Gmachu Głównego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki zapowiedział w niedzielę szef resortu Przemysław Czarnek. Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski dodał, że inwestycja może się zacząć jeszcze w tym roku i będzie kosztować ok. 50 mln zł.

Minister Czarnek wziął udział w niedzielnej inauguracji roku akademickiego 2022/2023 na KUL. Po uroczystości powiedział mediom, że Gmach Główny KUL mieszczący się przy Al. Racławickich w Lublinie wymaga modernizacji, na którą potrzebne są duże środki finansowe. "Te środki już przypłynęły do KUL" – przyznał dodając, że środki na inwestycję pochodzą z budżetu MEiN.

"Tu są potrzebne dziesiątki milionów. Póki co jest na początek kilkadziesiąt milionów złotych" – podkreślił Czarnek. Wyjaśnił, że jeszcze poprzedni rektor KUL rozpoczął starania o dodatkowe środki na modernizację w związku z rocznicą 100-lecia utworzenia uczelni. Kilka lat temu dodatkowe finansowanie ogłosił prezydent Andrzej Duda i teraz te zapowiedzi są realizowane.

Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski podał, że według optymistycznych założeń modernizacja może się zacząć jeszcze w tym roku kalendarzowym. "Jeśli będą trudności przy prowadzeniu przetargu, zamówień publicznych to może to trwać nawet do czerwca" - zastrzegł.

Odpowiadając na pytanie o zakres inwestycji wyjaśnił, że obejmuje dostosowanie 350-letniego budynku do wymogów XXI wieku, w tym położenie instalacji elektrycznej, przeciwpożarowej, łącz telefonicznych i światłowodów. "Założenia są takie, że powinniśmy się w 50 mln zł zmieścić" – powiedział dodając, że w czasie przebudowy z użytku wyłączona będzie większość budynku z aulą. Zachowany zostanie jedynie dostęp do trzech pomieszczeń, w których mieści się laboratorium telewizyjne, radiowe i montażownia.

Katolicki Uniwersytet Lubelski jest najstarszą uczelnią w Lublinie. Powstał w 1918 r. Na ponad 50 kierunkach kształci około 9 tys. studentów, z czego 3,1 tys. na pierwszym roku.

PAP - Nauka w Polsce, Piotr Nowak

pin/ aszw/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Uniwersytet Wrocławski: uczelnia nie potępi publicznie Izraela za wojnę w Strefie Gazy

  • 06.05.2024. Na zdjęciu minister nauki Dariusz Wieczorek. PAP/Art Service

    MNiSW ma gotowe projekty ustaw o PAN i o likwidacji Akademii Kopernikańskiej; władze PAN: nie znamy tego projektu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera