Nauka dla Społeczeństwa

27.03.2023
PL EN
10.10.2022 aktualizacja 10.10.2022

12 października poznamy laureatów Nagrody NCN; szansę ma 59 młodych naukowców

06.10.2021. Nagrody Narodowego Centrum Nauki podczas uroczystości ich wręczenia w krakowskich Sukiennicach 6.10.2021. PAP/Łukasz Gągulski 06.10.2021. Nagrody Narodowego Centrum Nauki podczas uroczystości ich wręczenia w krakowskich Sukiennicach 6.10.2021. PAP/Łukasz Gągulski

W środę 12 października poznamy laureatów Nagrody Narodowego Centrum Nauki przyznawanej młodym naukowcom pracującym w Polsce. W 10. edycji rekomendowano 59 kandydatur. Nagrody zostaną wręczone w krakowskich Sukiennicach.

Jak poinformowała Anna Korzekwa-Józefowicz z NCN, w tym roku kandydatów mogło zgłaszać ponad 650 osób. W gronie nominujących są dotychczasowi laureaci wyróżnienia, byli członkowie Rady NCN i inni wybitni naukowcy. Napłynęło 70 zgłoszeń, niektórzy kandydaci byli wskazani niezależnie przez kilka osób. Ostatecznie rekomendowanych zostało 59 naukowców.

Wyróżnienie przyznawane jest od 2013 roku. "To jedna z naszych najistotniejszych aktywności. Dzięki mocnej pozycji, jakiej dorobił się NCN w polskiej nauce, nagroda cieszy się dużym prestiżem, konkurencja jest spora, otrzymują ją naprawdę bardzo dobrzy naukowcy" – mówi prof. Zbigniew Błocki, dyrektor Narodowego Centrum Nauki, cytowany w prasowym komunikacie.

Nagrodę NCN mogą otrzymać badaczki i badacze, którzy nie przekroczyli 40. roku życia, a ich znaczące osiągnięcia naukowe w zakresie badań podstawowych są udokumentowane publikacjami afiliowanymi w polskich jednostkach naukowych.

Wyróżnienie jest przyznawane w trzech obszarach nauk: humanistycznych, społecznych i o sztuce, ścisłych i technicznych oraz o życiu. Podstawowym kryterium oceny tych osiągnięć jest ich doskonałość naukowa i międzynarodowa rozpoznawalność. Kapituła Nagrody NCN złożona jest z członków Rady i Dyrektora NCN.

Nazwiska laureatów tegorocznej nagrody zostaną ogłoszone 12 października w Sukiennicach.

Wśród dotychczasowych laureatów wyróżnienia jest m.in. ośmioro uczonych, którzy otrzymali granty Europejskiej Rady ds. Badań. W 2021 roku po raz pierwszy Nagrodę NCN odebrało dwóch naukowców z zagranicy pracujących w Polsce – prof. Sebastian Glatt z Uniwersytetu Jagiellońskiego i prof. Jonatan Gutman z Instytutu Matematycznego PAN.

Na listopad i grudzień zaplanowane są wykłady popularnonaukowe laureatów, które będą transmitowane online.

Serwis PAP - Nauka w Polsce jest patronem medialnym wydarzenia. 

PAP - Nauka wPolsce

kol/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023