Uczelnie i instytucje

Pięć tysięcy studentów rozpoczęło rok akademicki na Politechnice Opolskiej

06.05.2016. PAP/Sławomir Mielnik
06.05.2016. PAP/Sławomir Mielnik

W czwartek pięć tysięcy studentów i 430 nauczycieli Politechniki Opolskiej rozpoczęło kolejny rok akademicki. Kilka dni wcześniej nowy rok akademicki rozpoczął Uniwersytet Opolski.

Jak poinformowała Anna Kułynycz, rzecznik uczelni, w tym roku studia na politechnice rozpoczęło blisko 1,8 tysiąca pierwszorocznych studentów, wśród których największym zainteresowaniem cieszyła się informatyka, logistyka, fizjoterapia i zarządzanie. Szkoła Doktorska Politechniki Opolskiej przyjęła 33 doktorantów, z których 10 to uczestnicy ministerialnego programu "Doktorat wdrożeniowy".

"Gratuluję wam wyboru Politechniki Opolskiej. Jestem pewien, że macie przed sobą dobrą przyszłość i bardzo dobre szanse zatrudnienia. Życzę wam dzisiaj, abyście to w pełni wykorzystali. Czas studiów to czas nie tylko nauki, ale przede wszystkim czas kształtowania charakterów, poglądów, postaw społecznych. To także czas zawierania najbardziej trwałych przyjaźni, nierzadko także związków małżeńskich. To także szansa na rozwój pasji, na pracę w kołach naukowych, samorządzie studenckim. To doświadczenia, których owoce zbierzecie w przyszłości. Życzę wam, abyście kończąc naszą uczelnię wynieśli z niej jak najlepsze wspomnienia. Zawsze pamiętajcie, że w naszej uczelni studenci są najważniejsi. Bez was nie byłoby Politechniki Opolskiej" - zwrócił się do studentów i doktorantów prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.

Rektor podkreślił, że wszystkie 10 dyscyplin poddanych ewaluacji osiągnęło wynik oznaczający uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora oraz doktora habilitowanego i prowadzenia kształcenia w szkole doktorskiej. Dwie z poddanych ewaluacji dyscyplin: ekonomia i finanse oraz inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka uzyskały kategorię A. Pozostałe dziedziny otrzymały kategorię B +.

Jak powiedział prof. Lorenc, efekty prac naukowców opolskiej uczelni technicznej widoczne są także w światowych rankingach. Jak wynika z danych SciVal tylko w ciągu czterech lat o 350 proc. wzrosła liczba publikacji naukowców Politechniki Opolskiej w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych na całym świecie. To nie jedyne zestawienie, które odnotowuje wzrost rozpoznawalności politechniki na arenie międzynarodowej. Z analizy bazy Web of Science Core Collection za 2021 rok wynika, że naukowcy Politechniki Opolskiej byli cytowani na całym świecie ponad 11 tysięcy razy. Dla porównania: rok wcześniej liczba ta wynosiła 6,7 tysięcy. 

PAP - Nauka w Polsce, Marek Szczepanik

masz/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Piotr Sankowski: matematyka będzie pierwszą dziedziną wiedzy, gdzie AI osiągnie możliwości nadludzkie

  • Fot. Politechnika Wrocławska

    Wrocław/ Niemal sto wydarzeń podczas Nocy Politechniki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera