Uczelnie i instytucje

Uniwersytet Warszawski zainaugurował rok akademicki 2022/2023

03.10.2022. Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzy Nowak (4L) oraz mikrochirurg, profesor ortopedii i dyrektorka kształcenia mikrochirurgii na Uniwersytecie Illinois w Chicago prof. Maria Siemionow (L) podczas inauguracji roku akademickiego 2022/2023 na UW. PAP/Radek Pietruszka
03.10.2022. Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzy Nowak (4L) oraz mikrochirurg, profesor ortopedii i dyrektorka kształcenia mikrochirurgii na Uniwersytecie Illinois w Chicago prof. Maria Siemionow (L) podczas inauguracji roku akademickiego 2022/2023 na UW. PAP/Radek Pietruszka

Stanowimy społeczność akademicką liczącą ok. 70 tys. osób, która tworzy elitarną instytucję – powiedział podczas inauguracji roku akademickiego 2022/2023 rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzy Z. Nowak.

Inauguracja nowego roku akademickiego rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego i od przemówienia rektora Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzego Z. Nowaka.

"Stanowimy społeczność akademicką liczącą ok. 70 tys. osób, która tworzy elitarną instytucję. Sprawą zasadniczą jest jakość prowadzonych badań naukowych oraz realizowanych zajęć dydaktycznych, a także próg wejścia na uczelnię. Nasi studenci reprezentują elitarną część polskiej młodzieży, a wśród realizujących granty naukowców z UW są badacze z szansą na Nagrodę Nobla" – mówił podczas inauguracji rektor uczelni.

Podkreślił, że Uniwersytet Warszawski prowadzi około 1400 programów badawczych o łącznej wartości 350–370 mln zł, ma podpisanych około tysiąca umów o współpracy z zagranicznymi instytucjami. Dodał, że marzeniem Uniwersytetu Warszawskiego jest umożliwienie każdemu z jego studentów odbycia kształcenia za granicą

Rektor wskazał również na nowy filar działalności uczelni, jakim jest utworzenie Wydziału Medycznego.

"Po kilkudziesięciu latach Wydział Medyczny powraca na UW. Mamy duży potencjał intelektualny, by go z sukcesem tworzyć. Wielu naszych naukowców, głównie biologów, chemików, fizyków, informatyków, ale też humanistów, od lat prowadzi badania związane z medycyną. Nowa jednostka wzmocni uniwersytet i będzie działać na rzecz całego społeczeństwa" – zaznaczył.

Wykład inauguracyjny "Droga do kariery w USA. Recepta na sukces" wygłosiła prof. Maria Siemionow, światowej sławy naukowczyni i mikrochirurg, prof. ortopedii i dyrektorka kształcenia mikrochirurgii na Uniwersytecie Illinois w Chicago (UIC). Specjalizuje się w mikrochirurgii, chirurgii ręki, chirurgii nerwów obwodowych i transplantologii. Jest pionierką opracowywanej nowej technologii tolerancji w transplantologii i terapii komórkowych regeneracji nerwów i mięśni. W 2008 r. kierowała zespołem, który przeprowadził pierwszą całkowitą transplantację twarzy w Stanach Zjednoczonych.

Podczas wykładu wskazywała na wyzwania, z jakimi przyszło jej się zmierzyć, a także opowiedziała o miejscach i ludziach, którzy się pojawili na jej drodze do kariery.

PAP - Nauka w Polsce,  Aleksandra Kiełczykowska

ak/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera