Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
12.09.2022 aktualizacja 12.09.2022

Polska Agencja Prasowa wśród wyróżnionych przez Radę Główną Instytutów Badawczych

12.09.2022. Prezes Polskiej Agencji Prasowej Wojciech Surmacz (6P) odebrał pamiątkową statuetkę dla PAP na uroczystym posiedzeniu Rady Głównej Instytutów Badawczych z okazji jubileuszu 30-lecia istnienia Rady, 12 bm. w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej. PAP/Leszek Szymański 12.09.2022. Prezes Polskiej Agencji Prasowej Wojciech Surmacz (6P) odebrał pamiątkową statuetkę dla PAP na uroczystym posiedzeniu Rady Głównej Instytutów Badawczych z okazji jubileuszu 30-lecia istnienia Rady, 12 bm. w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej. PAP/Leszek Szymański

Polska Agencja Prasowa znalazła się wśród instytucji wyróżnionych przez Radę Główną Instytutów Badawczych w czasie uroczystego posiedzenia z okazji jej 30-lecia, które odbyło się w poniedziałek w Warszawie.

W poniedziałek odbyło się na Politechnice Warszawskiej uroczyste posiedzenie Rady Głównej Instytutów Badawczych (RGIB). W jego trakcie wyróżniono najbardziej innowacyjne i prężnie działające placówki. W dużej auli Politechniki przedstawiono też najnowsze osiągnięcia wielu instytutów badawczych.

W czasie uroczystości przyznano wyróżnienia m.in. dla instytutów badawczych i instytucji z nimi współpracujących. Doceniono też rolę mediów. Wyróżnienie za popularyzację nauki dla Polskiej Agencji Prasowej wręczono prezesowi agencji Wojciechowi Surmaczowi.

"Krzewieniem nauki, popularyzacją nauki zajmujemy się profesjonalnie od 18 lat. To jest zasługą tych wszystkich ludzi – dziennikarzy, którzy ciężko nad tym pracują" – powiedział PAP Surmacz.

"Wiem, że serwis Nauka w Polsce (www.naukawpolsce.pap.pl – przyp. PAP) jest bardzo dobrze oceniany w ogóle przez świat nauki w Polsce, o czym świadczy ta nagroda. (...) Dedykuję tę nagrodę wszystkim dziennikarzom PAP, a szczególnie tym w redakcji Nauka w Polsce" – dodał Surmacz.

W dziedzinie upowszechniania wyników badań w instytutach wyróżniono też Polskie Radio, TVP, Polsat i TVN. Honorową nagrodę w tej dziedzinie otrzymał Wiktor Niedzicki.

Honorowe wyróżnienia otrzymali także m.in. prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzy Duszyński i prezes Naczelnej Organizacji Technicznej Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Ewa Mankiewicz-Cudny.

Przewodniczący Rady Głównej Instytutów Badawczych prof. Henryk Skarżyński, zapytany przez media o plany instytutów na najbliższe lata, powiedział, że stawiają one na rozwój swojego potencjału i współpracę z innymi środowiskami naukowymi. Instytuty chcą też zabiegać o pieniądze, zwłaszcza na tworzenie dużych zespołów naukowych, wielospecjalistycznych, i o fundusze z Unii Europejskiej.

Dodał, że poniedziałkowe wydarzenie ma być jasnym sygnałem wskazującym kierunek, w którym zmierzają instytuty. Zaznaczył, że ważnym kierunkiem jest współpraca z uczelniami i instytutami PAN.

Były przewodniczący RGIB prof. Leszek Rafalski podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że trwający rok jest trudny dla wielu instytutów, bo zmniejszyło się ich finansowanie.

"Kończy się program operacyjny inteligentny rozwój, jeszcze nie zaczął się program FENG – Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, więc instytuty muszą jakoś przetrwać" – zaznaczył.

Wśród największych wyzwań instytutów wskazał na stabilne funkcjonowanie instytutów.

"Czyli powrót do kadencyjności dyrektora, powrót do konkursów, wysokie wymagania, uprawnienia rady tak, by minister nie mógł ciągle wymieniać tych dyrektorów, jak coś mu się nie spodoba" – zaznaczył prof. Rafalski. Jako wyzwanie wskazał też zapewnienie stabilnego finansowania.

Pytany o najsilniejsze dziedziny w ramach działalności instytutów wskazał na medycynę. Zwrócił też uwagę na próbę integracji środowiska instytutów rolniczych.

"Zobaczymy, co z tego wyjdzie" – zastrzegł prof. Rafalski.

Odniósł się również do działalności Sieci Badawczej Łukaszewicz.

"Jeśli chodzi o sieć Łukasiewicz, to warto by się zastanowić, czy ona spełniła swoje założenia, sprawdzić, czy realizuje to, o czym mówiono podczas jej tworzenia" – powiedział prof. Rafalski.

Sieć Badawcza Łukasiewicz powstała w 2019 r. Ustawa ją powołująca zakładała połączenie w sieć kilkudziesięciu instytutów badawczych. Ma ona stanowić zaplecze naukowe do realizacji strategicznych programów rządowych.

Jak czytamy w komunikacie na stronie internetowej RGIB, jednym z priorytetów działalności organizacji na najbliższe lata będzie koncentracja na maksymalnym wykorzystaniu potencjału, który mają instytuty badawcze. RGIB chce też nawiązać owocną współpracę z organami rządzącymi, samorządami, uniwersytetami i szkołami wyższymi, towarzystwami naukowymi i organizacjami pozarządowymi, by jak najlepiej realizować politykę naukową i innowacyjną Polski.

RGIB jest organem przedstawicielskim 91 instytutów badawczych w Polsce, w tym instytutów tworzących Sieć Badawczą Łukasiewicz. Reprezentuje interesy instytuty badawcze w kraju i za granicą oraz uczestniczy w polityce gospodarczej i społecznej, a w szczególności naukowej i innowacyjnej. RGIB składa się z 31 przedstawicieli wybieranych w wyborach demokratycznych co trzy lata.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024