Nauka dla Społeczeństwa

01.10.2022
PL EN
31.08.2022 aktualizacja 31.08.2022

Naukowa Noc dla rodzin w Gdyni

Fot. mat.pras. Fot. mat.pras.

Inspirowane twórczością Stanisława Lema projekcje VR, mobilne planetarium, wykłady o relacji człowiek–maszyna, nowych technologiach i sztucznej inteligencji - to program Nocy Naukowców LEM 2.0. Popularnonaukowe spotkania dla rodzin z dziećmi odbędą się 30 września w Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

Serwis Nauka w Polsce objął wydarzenie patronatem medialnym. Jak zapowiedziała w liście dyrektor Centrum Nauki Experyment Alicja Harackiewicz, uczestnicy Nocy Naukowców będą mieli okazję poznać robota i zastanowić się, jak w przyszłości może wyglądać relacja człowiek–maszyna. W sali wykładowej naukowcy oraz eksperci z dziedzin STEM wygłoszą referaty i wykłady dotyczące sztucznej inteligencji i technologii przyszłości.

Naukowcy przybliżą możliwości stwarzane przez nowe technologie, a także sposoby wykorzystania robotów w edukacji, zabawie i życiu codziennym. Goście będą mogli wziąć udział w wojnach robotów organizowanych przez specjalistów z LOFI Robot, posłuchać muzyki stworzonej przez sztuczną inteligencję w Strefie lektonów, przetestować możliwości druku 3D i zagrać w mobilną grę na wystawach Experymentu.

W strefie wirtualnej rzeczywistości VR będzie można obejrzeć powstały na podstawie opowiadania „Uranowe uszy” film „Kosmogonik”. W mobilnym planetarium uczestnicy mają poczuć się jak bohater opowiadań Lema, Pilot Pirx - nie zabraknie obserwacji gwiazd i podróży w dalekie zakątki Wszechświata.

Pełny program wydarzenia będzie dostępny na stronie www.experyment.gdynia.pl

Harackiewicz przypomniała, że Noc Naukowców została zainicjowana przez Komisję Europejską w 2005 roku, a w CNE jej pierwsza odsłona odbyła się w 2010 roku. Poprzednie edycje przyciągnęły wielu gości, przedstawicieli kół naukowych oraz wykładowców akademickich (m.in. pracowników UG, PG czy UM), którzy wraz z wykwalifikowanymi edukatorami Experymentu popularyzowali naukę do późnych godzin wieczornych.

Dodała, że głównym celem imprezy jest zbliżenie naukowców i społeczeństwa, stworzenie okazji do spotkania, poznania się i wspólnych działań.

Noc Naukowców LEM 2.0 rozpocznie się w piątek 30 września o godz. 18.00 i zakończy o północy. Wstęp jest płatny 15 zł od osoby.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022