Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
21.08.2022 aktualizacja 21.08.2022

Prawie 2,7 mln zł dla naukowców na badania wstępne, pilotażowe, kwerendy i staże naukowe

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Blisko 70 badaczy otrzyma prawie 2,7 mln zł badania wstępne, pilotażowe, kwerendy, staże naukowe i wyjazdy konsultacyjne. O przyznaniu środków poinformowało w piątek Narodowe Centrum Nauki (NCN).

Mowa o środkach przyznanych w ramach konkursu Miniatura 6 NCN dla wniosków złożonych w maju

Jak podało NCN, na zwycięskie przedsięwzięcia w ramach nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce – przyznano 531 850 zł, na nauki ścisłe i techniczne – 1 368 480 zł i nauki o życiu – 775 624 zł. W sumie to blisko 2,7 mln zł. Skorzysta z nich 68 naukowców.

Wśród laureatów znalazło się 18 z nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce – wskazano w komunikacie. Motywem przewodnim trzech z nich jest czas. Dr Aleksandra Filip-Stachnik z Akademii Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach poprzez badania pilotażowe spróbuje odpowiedzieć na pytanie "czy funkcjonujemy w swojej strefie czasowej?" i przyjrzy się konsekwencjom czasu letniego. Z kolei dr Piotr Paluchowski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzi kwerendę naukową w Berlinie dotyczącą drukowanych kalendarzy z okresu nowożytnego, a dr Joanna Kotowska-Miziniak z Uniwersytetu Wrocławskiego przeanalizuje motyw czasu w twórczości literackiej i fotograficznej francuskiego noblisty Claude'a Simona.

Pieniądze otrzymało też 33 naukowców z nauk ścisłych i technicznych. Troje z nich będzie pracować nad zagadnieniami związanymi z obiegiem wody w przyrodzie. Jak podało NCN, dr inż. Magda Kasprzyk z Politechniki Gdańskiej zbada procesy usuwania zanieczyszczeń i wpływu ogrodów deszczowych na jakość wód opadowych. Dr Karol Witkowski z Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie przeanalizuje transformacje układów korytowych rzek karpackich w okresie od XIX do XXI wieku, a dr inż. Filip Wasilczuk z Instytutu Maszyn Przepływowych im. R. Szewalskiego PAN w ramach wyjazdu badawczego zajmie się modelowaniem przepływu w otoczeniu morskich farm wiatrowych.

Finansowanie dostało też 17 badaczy z nauk o życiu. Wśród nich znalazły się badania wstępne i pilotażowe dotyczące chorób trapiących współczesne społeczeństwa. Dr Piotr Buda z Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie zajmie się etiopatogenezą molekularną dziecięcego wieloukładowego zespołu zapalnego powiązanego z zakażeniem SARS-CoV-2. Z kolei dr Marta Zawadzka będzie poszukiwać korelacji pomiędzy stężeniem w surowicy i polimorfizmem genów kodujących wybranych cytokin a przebiegiem padaczki.

Celem konkursu Miniatura jest wspieranie działań naukowych prowadzących do przygotowania założeń projektu badawczego, który zostanie złożony w konkursach NCN lub innych konkursach ogólnokrajowych i międzynarodowych. W jego szóstej edycji można było uzyskać od 5 tys. do 50 tys. zł. Budżet całego konkursu wynosi 20 mln zł.

NCN jest agencją wykonawczą powołaną w 2010 r. do wspierania działalności naukowej w zakresie badań podstawowych. Do zadań agencji należy m.in. finansowanie badań, nadzór nad ich realizacją i współpraca międzynarodowa.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024