Nauka dla Społeczeństwa

03.12.2023
PL EN
25.07.2022 aktualizacja 25.07.2022

Kobiety z wyższym głosem wydają się dużo młodsze

Źródło: Adobe Stock Źródło: Adobe Stock

Jeśli kobieta ma wysoki głos, jej twarz może wydawać się nawet o połowę młodsza - pokazał austriacki eksperyment. Mężczyźni jednak nie oceniali takich ochotniczek jako bardziej atrakcyjne, kobiece czy zdrowsze.

Naukowcy, którzy zajmują się badaniem atrakcyjności, skupiali się dotychczas przede wszystkim na parametrach wizualnych - zwracają uwagę specjaliści z Uniwersytetu Wiedeńskiego. Stopniowo coraz więcej uwagi poświęca się jednak również innym elementom, takim jak zapach czy głos. Niektóre eksperymenty wskazywały na przykład, że kobiety o wyższym głosie wydają się atrakcyjniejsze, młodsze, bardziej kobiece i zdrowsze. Są to cechy poszukiwane przez mężczyzn szukających partnerki.

W badaniu opisanym na łamach periodyku „Frontiers in Psychology” (https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2022.911854/), austriacki zespół poprosił ochotników o ocenę widocznych na nagraniach wideo twarzy kobiet właśnie pod względem ich atrakcyjności, wieku, kobiecości oraz stanu zdrowia. Ochotnicy oglądali nagrania dwukrotnie - za drugim razem ton głosu pań był zmieniony na nieco wyższy.

Jak się okazało, wyższy ton prowadzi do znaczącego zaniżania wieku kobiet - nawet o połowę.

„Głos wydaje się odgrywać istotną rolę, której nie możemy ignorować podczas oceniania twarzy” - podkreśla Christina Krumpholz, autorka eksperymentu.

Badanie nie wskazało jednak związków między głosem i postrzeganą atrakcyjnością, kobiecością ani zdrowiem. W tych przypadkach, jak się wydaje, uczestnicy czerpali informacje głównie z obrazów twarzy.

Badaczy zaskoczyło, że wyższy ton głosu nie powodował zwiększenia postrzeganej atrakcyjności kobiet. „Może to oznaczać, że musimy przemyśleć obecne koncepcje z zakresu psychologii ewolucyjnej i zrobić miejsce dla indywidualnych preferencji oraz różnic” - stwierdza Christina Krumpholz.

Jej zespół planuje teraz badania nad znaczeniem różnych zmysłów dla postrzeganej atrakcyjności. (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023