Nauka dla Społeczeństwa

22.09.2023
PL EN
14.07.2022 aktualizacja 14.07.2022

Kielce/ Kierunek lekarski najpopularniejszy na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Kierunek lekarski cieszył się największą popularnością podczas pierwszego etapu rekrutacji na Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. W sumie, na wszystkich kierunkach, dla studentów przygotowano ponad 5 100 miejsc.

W środę władze UJK podsumowały pierwszy etap rekrutacji. Jak poinformował prof. Stanisław Głuszek, rektor uczelni, na studia stacjonarne zarejestrowało się 7869 kandydatów, którzy dokonali 9022 wyborów kierunków (niektórzy wybierali więcej niż jeden kierunek). Na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie zarejestrowało się 3463 osób w tym blisko 280 obcokrajowców.

"Stan tegorocznej rekrutacji jest zadowalający, jest lepszy niż w ubiegłym roku" – zaznaczył rektor, zwracając jednocześnie uwagę, że ponownie największą popularnością cieszył się kierunek lekarski. Na jedno miejsce aplikowało prawie 30 chętnych, a łącznie zarejestrowano 2917 kandydatów.

Aby dostać się na kierunek lekarski, trzeba było mieć 163,477 punktów w procesie rekrutacji, co oznacza, że wynik matury na poziomie rozszerzonym ostatniej osoby przyjętej w ramach limitu nie mógł być niższy niż 83 proc. (biologia) i 85 proc. (chemia). Wynik na poziomie rozszerzonym z matematyki oscylował wokół 62 proc.

Rektor ocenił, że sporym zainteresowaniem cieszył się również nowy kierunek – inżynieria biomedyczna, który UJK uruchomiła wspólnie z Politechniką Świętokrzyską.

"Na 30 miejsc mamy 51 chętnych. Bardzo się cieszę, że po dwóch latach pracy wspólnie z Politechniką Świętokrzyską uruchamiamy ten nowatorski kierunek. Pomysł był trafiony, co pokazuje skuteczna rekrutacja" – dodał.

Wśród kandydatów z Polski prawie 56 procent mieszka w województwie świętokrzyskim, pozostali poza granicami regionu. "Przyciągamy studentów ze wszystkich województw, największą grupę stanowią osoby z centralnej Polski - Mazowsza (9,5 proc.), woj. łódzkiego (7,1 proc)" – dodał rektor.

W nowym roku akademickim studia w Kielcach podejmą kolejni cudzoziemcy. Aplikowało blisko 280 osób z ponad 30 państw m.in. Algierii, Pakistanu, Wielkiej Brytanii, Norwegii czy Japonii. W przyszłym roku kształcenie na UJK będzie prowadzone na 52 kierunkach studiów. 

PAP - Nauka w Polsce, Wiktor Dziarmaga

wdz/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023