Wojskowy Instytut Medyczny ma mieć status państwowego instytutu badawczego

08.06.2018. Budynek Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka
08.06.2018. Budynek Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

Wojskowy Instytut Medyczny ma otrzymać status państwowego instytutu badawczego. Projekt rozporządzenia w tej sprawie skierowano w poniedziałek do uzgodnień.

W ocenie skutków regulacji projektu - przygotowanego przez Ministerstw Obrony Narodowej - wskazano, że zmiana statusu Wojskowego Instytutu Medycznego na instytut państwowy umożliwi określenie przez MON dla WIM zadań niezbędnych do budowy systemu kompleksowego zabezpieczenia medycznego żołnierzy oraz komponentów wojskowych, niezbędnych do prawidłowej realizacji działań operacyjnych.

"Prognozuje się, że ze względu na zmieniające się w sposób niekorzystny warunki środowiska bezpieczeństwa potrzeby opracowania efektywnych rozwiązań w zakresie zabezpieczenia medycznego żołnierzy będą lawinowo rosły, a czas na przygotowanie odpowiedzi na nowe wyzwanie staje się bardzo krótki" – zaznaczono.

Dlatego też – jak wyjaśniono - konieczne jest m. in. prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych dotyczących np. funkcjonowania żołnierza na polu walki, w tym poprawy przeżywalności, zastosowania nowych metod samoleczenia oraz przyszłościowych metod ewakuacji medycznej. Istotne są również m.in. badania dotyczące dyscyplin medycznych typowych dla medycyny wojskowej: chirurgii (robotyzacja), ortopedii i traumatologii, intensywnej terapii, psychiatrii, hiperbarii, chorób wewnętrznych, epidemiologii i chorób zakaźnych.

W OSR podano, że z uwagi, iż materia projektowanego rozporządzenie dotyczy tylko jednego podmiotu – Wojskowego Instytutu Medycznego – nie zachodzi potrzeba jego przesyłania do konsultacji publicznych oraz do opinii partnerów społecznych. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ 2,1 tys. miejsc dla nowych studentów na 10 kierunkach Uniwersytetu Medycznego

  • Fot. Adobe Stock

    FNP przeznaczy 178 mln zł na projekty badawcze zakładające skuteczny transfer wiedzy lub technologii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera