Czwarta dawka szczepionki przeciwko COVID-19 spowodowała 72-procentową redukcję liczby zgonów wśród najbardziej narażonych Izraelczyków, poinformował w niedzielę portal "The Times of Israel", cytując wyniki badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Tel Awiwie, Uniwersytet Ben Guriona i izraelskie Ministerstwo Zdrowia.
Wniosek taki płynie z dużego izraelskiego badania, w którym przeanalizowano dane dotyczące osób starszych przebywające w domach opieki, które otrzymały cztery szczepionki, porównując je z tymi, które przyjęły tylko trzy. Badanie przeprowadzono podczas epidemii koronawirusa ostatniej zimy, w której dominował wariant Omicron.
Czwarta dawka szczepionki Pfizera zmniejszyła ryzyko hospitalizacji w przypadku zakażenia koronawirusem o ponad 60 procent i obniżyła o 34 procent ryzyko infekcji.
"Najważniejszą wiadomością jest to, że czwarta dawka działała zabezpieczająco w przypadku najbardziej narażonych osób starszych, które przebywają w ośrodkach opieki" - powiedziała w rozmowie z "The Times of Israel" jedna z autorek badania epidemiolog profesor Khitam Muhsen z Uniwersytetu w Tel Awiwie, i dodała: "czwarta dawka zmniejsza hospitalizację i śmierć - ratuje życie."
Profesor Muhsen stwierdziła, że wyniki badan są bardzo dobre, tym bardziej że przed podaniem pacjentom czwartej dawki nie był do końca jasne, czy będzie ona skuteczna w walce z nową wersją wirusa, zwłaszcza przeciwko Omicronowi, który jest o wiele trudniejszy do zwalczenia przez szczepionki, ponieważ ma o wiele więcej mutacji niż poprzednie warianty.
Muhsen powiedziała, że wyniki potwierdzają decyzję władz Izraela z grudnia 2021 roku o podaniu czwartych dawek, znanych również jako drugie boostery, zanim większość innych krajów zdecydowała się na taki krok. "Decyzja o zaszczepieniu zagrożonych populacji czwartą dawką była mądrym wyborem, który uratował wiele istnień ludzkich" - powiedziała profesor Muhsen.
Badanie objęło około 40 000 osób starszych, które mieszkają w instytucjach nadzorowanych przez program Senior Shield Ministerstwa Zdrowia, grupę zadaniową uruchomioną przez rząd Izraela w celu nadzorowania zapobiegania i kontroli COVID-19 w placówkach geriatrycznych kraju.
Porównano 24 088 mieszkańców placówek Senior Shield, którzy otrzymali czwartą dawkę szczepionki Pfizera, z 19 687 mieszkańcami, którzy zostali zaszczepieni pierwszymi trzema dawkami cztery miesiące lub więcej przed obserwacją, ale którzy nie zdecydowali się na czwarty zastrzyk.
Muhsen skomentowała: "To, czego się dowiedzieliśmy, to, że chociaż odporność słabnie z czasem, czwarta dawka wzmacnia przeciwciała neutralizujące, wykraczając poza wpływ trzeciej dawki. Zdecydowanie zalecam, aby osoby starsze przyjmowały czwartą dawkę".
Na terenie kilku krajów Unii Europejskiej, w tym Francji i Niemiec, pojawiła się kolejna fala pandemii wirusa Covid-19, za wzrost zakażeń odpowiadają subwarianty Omicron BA.4 i BA.5. Po kilku miesiącach spadków liczba nowych zakażeń na świecie wzrosła czwarty tydzień z rzędu - informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Jak podaje WHO, w regionie europejskim (obejmującym dla celów statystycznych Europę, Rosję i Azję Środkową oraz Izrael) w ostatnim tygodniu czerwca połowa krajów odnotowała co najmniej 20-procentowy wzrost liczby zakażeń. (PAP)
mma/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.