Uczelnie i instytucje

Sejmowa komisja edukacji za utworzeniem Akademii Mazowieckiej w Płocku

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Utworzenie Akademii Mazowieckiej z Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku zakłada poselski projekt ustawy, który w środę jednogłośnie poparła sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Podpisy pod projektem ustawy o utworzeniu Akademii Mazowieckiej w Płocku płożyli posłowie KP, KO, Lewicy i PiS. W środę na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży przeprowadzono pierwsze czytanie projektu.

"Mazowsze Płockie to region o pięknych tradycjach edukacyjnych, sięgających czasu średniowiecza. Perłą w koronie jest Liceum Ogólnokształcące im. marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku. To najstarsza w Polsce, istniejąca nieprzerwanie od 1180 r., szkoła, nasza duma. Ta tradycja zobowiązuje i dlatego obok filii Politechniki Warszawskiej czy też wyższych uczelni prywatnych, wśród mieszkańców naszego regionu żywe są ambicje, aby Płock, miasto o tak bogatej historii i niepodważalnym znaczeniu, posiadał własną autonomiczną uczelnię akademicką, a docelowo uniwersytet, który jest marzeniem pokoleń płocczan" – mówił w imieniu wnioskodawców wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (KP).

Wskazał, że Mazowiecka Uczelnia Publiczna spełnia wymagane prawem warunki konieczne do tego, by mogła stać się uczelnią akademicką.

Wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki poinformował w środę na posiedzeniu komisji, że Mazowiecka Uczelnia Publiczna poddała się ocenie w trzech dyscyplinach: w zakresie nauki o polityce i administracji, w zakresie pedagogiki i w zakresie nauki o zdrowiu. Podał, że decyzją ministra edukacji i nauki, na podstawie ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, MUP otrzymała kategorię naukową B+ w dyscyplinie nauki o polityce i administracji, a tym samym wypełnia podstawowy wymóg.

"Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku jest prężnie działającą uczelnią, która w pełni zasługuje na to, aby uzyskać status akademicki" – czytamy w uzasadnieniu projektu. Zgodnie z projektem Akademia Mazowiecka w Płocku ma powstać 1 października br. w miejscu Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku. Nadzór nad nią ma sprawować minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego.

Z projektu wynika również, że mienie obejmujące własność i inne prawa majątkowe Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku staną się mieniem akademii z dniem jej utworzenia. Akademia przejmie też z dniem utworzenia prawa i zobowiązania Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku. Z dniem utworzenia akademii pracownicy zatrudnieni w Mazowieckiej Uczelni Publicznej staną się pracownikami akademii, a studenci Mazowieckiej Uczelni Publicznej – staną się studentami akademii.

W uzasadnieniu projektu podano, że uczelnia prowadzi kształcenie na studiach pierwszego, drugiego stopnia oraz jednolitych studiach magisterskich. Obecnie w Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku kształcenie jest realizowane na 11 kierunkach pierwszego stopnia i 4 kierunkach drugiego stopnia oraz na 2 jednolitych magisterskich o profilu praktycznym w ramach trzech wydziałów. Zaznaczono, że uczelnia wciąż poszerza ofertę kształcenia, szczególnie w zakresie studiów drugiego stopnia i jednolitych magisterskich.

W uzasadnieniu podano, że procedowane są wnioski o utworzenie na uczelni dwóch jednolitych studiów magisterskich na kierunkach: lekarskim i psychologia.

"Wczoraj otrzymaliśmy od Ministerstwa Edukacji i Nauki zgodę na prowadzenie psychologii na jednolitych studiach magisterskich. Rozpoczęliśmy właśnie rekrutację na ten kierunek. Mam nadzieję, że w tym roku od 1 października będziemy kształcić pierwszych studentów" – poinformował w środę na posiedzeniu komisji rektor uczelni prof. Maciej Słodki.

W uzasadnieniu projektu ustawy wskazano też, że Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku ma bardzo dobre zaplecze dydaktyczne dostosowane do kształcenia praktycznego, które wciąż jest modernizowane i udoskonalane. Studenci uczą się w nowoczesnych aulach, laboratoriach i pracowniach specjalistycznych, korzystają z dobrze wyposażonej biblioteki i z obiektów sportowych.(PAP)

Autorzy: Szymon Zdziebłowski, Danuta Starzyńska-Rosiecka

szz/ dsr/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Prezes Polskiej Akademii Nauk: planowane zmiany w ustawie o PAN mają na celu przejęcie jej majątku

  • Warszawa, 07.04.2021. Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Polskiej Akademii Nauk, 7 bm. (jm) PAP/Radek Pietruszka

    Rząd planuje przeniesienie nadzoru nad PAN na ministra nauki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera