Wraz z kolejnymi infekcjami wirusem SARS-CoV-2 ryzyko hospitalizacji, zgonu i powikłań z powodu Covid-19 nie zmniejsza się, lecz zwiększa – wynika z badań w USA. Dotyczy to głównie osób niezaszczepionych lub zaszczepionych zbyt małą dawką.
Wskazuje na to analiza danych prawie 39 tys. osób, które udostępnił amerykański departament weteranów wojennych - informują autorzy preprintu z „Nature”. Uwzględniono w niej pacjentów z jedną, dwoma lub większą liczba zakażeń wirusem SARS-CoV-2 - oraz tych, którzy uniknęli Covid-19.
„Stwierdziliśmy, że w porównaniu do osób jedynie raz zakażonych, pacjenci z reinfekcją Covid-19 wykazują większe ryzyko hospitalizacji, zgonu i powikłań wielonarządowych, w tym układu oddechowego, chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, zaburzeń hematologicznych, gastrycznych i psychicznych oraz schorzeń nerek i chorób neurologicznych” – zaznaczają w komentarzu do badań specjaliści z Washington School of Medicine i Saint Louis Health Care System.
Ryzyko hospitalizacji, zgonu i powikłań zwiększa się z każdą kolejną infekcją Covid-19, choć największe jest po pierwszym zakażeniu. Wzrasta po drugiej reinfekcji, jak i po trzeciej w okresie sześciu miesięcy. Autorzy badań zwracają jednak uwagę, że najbardziej zagrożeni byli pacjenci, którzy nie zostali zaszczepieni przeciwko Covid-19 albo otrzymali jedynie jedną dawkę lub nie poddali się szczepieniom dodatkowym (z użyciem tzw. boostera).
Zdaniem amerykańskich specjalistów w przyszłości w zmaganiach z pandemią najważniejsze będzie zapobieganie reinfenkcjom wirusa SARS-CoV-2. Jednak podobna sytuacja jest w przypadku wirusa grypy sezonowej. W przypadku tej infekcji stosowane są coroczne szczepienia przeciwko szczepom tego wirusa, dominującymi - zgodnie z przewidywaniami - w kolejnych sezonach grypowych. W Polsce najwięcej zakażeń wirusem grypy jest od jesieni do wiosny, szczególnie od stycznia do marca. (PAP)
Autor: Zbigniew Wojtasiński
zbw/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.