Dzięki ozonowi moda może być mniej szkodliwa dla środowiska

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Technologia, która skutecznie dezynfekuje odzież, za pomocą ozonu może pomóc chronić środowisko poprzez radykalne ograniczenie ilości odpadów - informuje "The Journal of the International Ozone Association".

Opatentowana technologia stworzona przez University of the West of Scotland (UWS) w Glasgow oraz Advanced Clothing Solutions (ACS) została początkowo opracowana jako antidotum na „szybką modę”, oferując sprzedawcom i markom alternatywne, przyjazne dla środowiska rozwiązanie problemu odkażania używanej odzieży i akcesoriów z użyciem ozonu i specjalnej „komory sanitarnej”.

Ta rewolucyjna technologia ma realny potencjał, by wpłynąć na rozwój branży modowej i tekstylnej oraz oferuje ogromne korzyści dla środowiska, które mogą spowodować znaczne zmniejszenie ilości odpadów z odzieży na wysypiskach - powiedział dr Mohammed Yaseen z Wydziału Informatyki, Inżynierii i Nauk Fizycznych UWS. - Przyjazne dla środowiska rozwiązanie wykorzystuje ozon do odkażania tkanin, co z kolei pomaga zmniejszyć zużycie wody i uniknąć negatywnego wpływu detergentów na środowisko”.

Jak wykazały dokładne testy, dezynfekcja nową metodą skutecznie zabija bakterie (E. coli, S. aureus) i niszczy wirusy (w tym koronawirusy) obecne na odzieży i akcesoriach modowych oraz środkach ochrony osobistej w rodzaju maseczek. Dzięki temu odzież i akcesoria mogą w bezpieczny sposób być używane ponownie. Co za tym idzie, znacznie zmniejsza się ilość odpadów trafiających do środowiska.

"Wiele przedmiotów początkowo uznano za jednorazowe, ponieważ wiedza na temat ich sterylizacji nie była dostępna. Mamy nadzieję, że dzięki technologii sterylizacji uda się rozwiązać wiele problemów związanych z jednorazowym użyciem. Chcemy dobrze wykorzystać naszą współpracę z UWS, aby pomóc w opracowaniu rewolucyjnej, przyjaznej dla środowiska technologii sterylizacji, która może drastycznie zmniejszyć na wysypiskach ilość odpadów z odzieży, tekstyliów i produktów PPE (Personal Protective Equipment - sprzęt ochrony osobistej)”- wskazał Anthony Burns, dyrektor operacyjny firmy ACS Clothing. Firma ACS z siedzibą w Glasgow przedłuża żywotność odzieży używanej dla niektórych z największych marek w kraju dzięki zrównoważonej naprawie, renowacji i usługom czyszczenia tekstyliów.

Jak wskazują statystyki, 40 proc. odzieży zakupionej online jest zwracane, z czego mniej niż połowa jest odsprzedawana, a pozostała część trafia na wysypiska śmieci lub zostaje spalona. Dzięki wydłużeniu żywotności odzieży o trzy miesiące, jej ślad węglowy zostaje zmniejszony o 10 proc. Zakup używanej lub wypożyczanej odzieży pozwala zaoszczędzić 1 kg odpadów, 3040 litrów wody i 22 kg CO2. ACS czyści około 45 000 ubrań tygodniowo.

Tekst źródłowy: DOI 10.1080/01919512.2022.2066503 (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Silnie rośnie stężenie tlenku azotu w atmosferze

  • Fot. Adobe Stock

    Nerki astronautów mogą nie przetrwać wyprawy na Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera