Polska Agencja Kosmiczna ogłasza konkurs dla autorów prac dyplomowych

źródło: Fotolia
źródło: Fotolia

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) uruchamia piątą edycję konkursu o Nagrodę Prezesa POLSA dla autorów prac dyplomowych dotyczących szeroko rozumianej tematyki kosmicznej. Zgłoszenia są przyjmowane do 15 września br. Pula nagród to 30 tys. zł.

Konkurs skierowany jest do osób kończących studia, a w tym roku - po raz pierwszy - również uzyskujących stopień naukowy doktora.

Zakres tematyczny przyjmowanych do konkursu prac sformułowano szeroko. Obejmuje zagadnienia dotyczące badań i użytkowania przestrzeni kosmicznej, rozwoju techniki kosmicznej, w tym inżynierii satelitarnej, funkcjonowania przemysłu kosmicznego, wykorzystania badań i ich wyników do celów użytkowych, gospodarczych, obronnych, bezpieczeństwa i naukowych.

"Konkurs pracuje na swoją własną historię. Mieliśmy już uczestników, którzy w jednej z edycji startowali ze swoją pracą inżynierską, a po roku czy dwóch otrzymywaliśmy do oceny ich pracę magisterską, często dotyczącą zbliżonych zagadnień i problemów badawczych, po odpowiednim pogłębieniu poszukiwań i wniosków. Niewykluczone, że teraz te same osoby przedstawią nam swoją rozprawę doktorską. To fascynujące śledzić ewolucję ich kariery, rozwój kompetencji i warsztatu naukowego" - powiedział cytowany w komunikacie POLSA jej prezes, prof. Grzegorz Wrochna. Dodał, że z satysfakcją odnotowuje zgłoszenia z nowych uczelni z całego kraju.

"To odzwierciedla tempo, z jakim technologie kosmiczne wkraczają w kolejne dziedziny naszej gospodarki i życia codziennego" – ocenił szef POLSA.

Jak podano w komunikacie, ocenie podlegać będą prace licencjackie, inżynierskie oraz magisterskie (indywidualne lub zespołowe) obronione od zakończenia poprzedniej edycji (po 10 listopada 2021 r.). Natomiast w nowej kategorii kapituła, złożona z reprezentantów POLSA oraz szeregu uczelni, przyjrzy się rozprawom doktorskim obronionym nie wcześniej niż 1 stycznia 2020 r.

Zgłoszenia będą przyjmowane do 15 września br. Pula nagród to 30 tys. zł. Poza gratyfikacją finansową, laureaci otrzymają możliwość zaprezentowania swojej pracy na jednym z branżowych wydarzeń.

Szczegóły regulaminu dostępne są na stronie Agencji www.polsa.gov.pl.

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) powstała na mocy ustawy z 26 września 2014 r. Jej zadaniem jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego oraz środowiska naukowego poprzez łączenie świata biznesu i nauki. POLSA jest agencją wykonawczą Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera