Tani żel łapie wodę z powietrza nawet na pustyni

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Proste w użyciu urządzenie z celulozowym żelem sprawnie wychwytuje wodę z powietrza nawet w najbardziej suchym otoczeniu. Aż jedna trzecia ludności Ziemi mieszka na terenach, gdzie brakuje wody.

Nie wszyscy mogą cieszyć się wodą, która leci z kranu na każde życzenie. Jak zwracają uwagę badacze z University of Texas, aż jedna trzecia mieszkańców planety żyje na terenach, gdzie woda jest luksusem.

Naukowcy z tej uczelni opracowali niedrogi żel, który poprawia możliwość zaopatrzenia się w wodę: zbiera ją z powietrza. Może to robić nawet w najsuchszym klimacie.

Materiał kosztuje zaledwie 2 dol. za kilogram. Taka masa może "wyprodukować" 6 litrów wody na dobę przy wilgotności względniej zaledwie 15 proc., a przy 30-procentowej wilgotności ilość wody dostarczanej na dobę rośnie do 13 l.

Co więcej, według badaczy optymalizacja urządzenia może dodatkowo znacząco zwiększyć jego sprawność.

Wynalazek stanowi udoskonalenie wcześniejszego systemu, w którym chwytana z powietrza woda uwalniana jest żelu pod wpływem ciepła, np. słonecznego.

Nowa wersja różni się tym, że może działać w ekstremalnie suchym powietrzu, czyli tam, gdzie takie urządzenie przyda się najbardziej.

„Nasza nowa praca dotyczy praktycznego pozyskiwania wody, z którego mogą skorzystać ludzie w najgorętszych i najbardziej wysuszonych miejscach na Ziemi” - mówi prof. Guihua Yu, jeden z twórców wynalazku. - "Dzięki niej miliony osób bez stałego dostępu do wody może mieć do dyspozycji proste w obsłudze urządzenie, które tę wodę będzie dostarczało".

Żel składa się głównie z celulozy i stosowanej zwykle jako zagęszczający dodatek do żywności gumy konjak.

System ma tak prostą budowę i działanie, że pozwala na proste tworzenie jego wersji w różnych rozmiarach oraz łatwą produkcję masową. Żel można przy tym formować w różne kształty, zależnie od potrzeb, a do jego uzyskania wystarczy wymieszać z sobą składniki, odczekać 2 minuty i poddać liofilizacji.

Prace zespołu z Texasu były sponsorowane przez DARPA, a projekt w dużej części ma dostarczyć sposobów na uzyskiwanie wody przez żołnierzy.

Więcej informacji na stronach:

https://news.utexas.edu/2022/05/23/low-cost-gel-film-can-pluck-drinking-water-from-desert-air/

https://www.nature.com/articles/s41467-022-30505-2

https://news.utexas.edu/2019/03/13/solar-powered-moisture-harvester-collects-and-cleans-water-from-air/

https://www.un.org/en/events/desertification_decade/whynow.shtml

Marek Matacz

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 07.08.2020 PAP/Darek Delmanowicz

    Letnie upały znacząco zwiększają ryzyko hospitalizacji

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto, jakie składniki odżywcze opóźniają starzenie mózgu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera