Nauka dla Społeczeństwa

04.10.2023
PL EN
20.05.2022 aktualizacja 20.05.2022

Rzeszów/ „Lotniczy piątek” na początek Pikniku Nauki „Eksploracje”

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Jak wygląda szkolenie przyszłych pilotów, jak działa tunel aerodynamiczny – m.in. tego będzie się można dowiedzieć podczas „Lotniczego piątku”, który odbędzie się w piątkowe popołudnie na Politechnice Rzeszowskiej. Wydarzenie to otworzy sobotni Piknik Nauki „Eksploracje”.

„Lotniczy piątek odbędzie się na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie, w budynku L, przy al. Powstańców Warszawy 8. Wstęp jest bezpłatny.

Jak przekazał rzecznik uczelni Damian Gębarowski, w tym miejscu stanie punkt informacyjny i będą formowane grupy uczestników, które następnie przez przewodników uczelni będą oprowadzane po laboratoriach wydziału m.in. laboratorium robotyki, laboratorium badań i kontroli pojazdów czy laboratorium instalacji pokładowych.

„Uczestnicy wydarzenia będą mogli zobaczyć z bliska samoloty oraz dowiedzieć się m.in., jak wygląda szkolenie przyszłych pilotów oraz start i lądowanie samolotu na wybranym lotnisku w symulatorze lotu. Pasjonatów motoryzacji z pewnością zainteresuje kultowy już fiat Cinquecento przerobiony na samochód elektryczny” – zapowiadał Gębarowski.

Dodatkową atrakcją „Lotniczego piątku” będzie obecność Koła Naukowego Euroavia Rzeszów, łazika marsjańskiego od Legendary Rover Team oraz bolidu PRz Racing Team.

Z kolei w sobotę w okolicach fontanny multimedialnej i rzeszowskiego zamku odbędzie się Piknik Nauki „Eksploracje”, którego celem jest popularyzacja nauki i techniki oraz propagowanie interaktywnego modelu przekazywania wiedzy i edukacji nieformalnej.

Organizatorami pikniku są: Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Rzeszowski, Stowarzyszenie EKOSKOP i Stowarzyszenie ExploRes.

Jak zapowiadają organizatorzy, na tegoroczną edycję wydarzenia zostało zaplanowanych ponad 60 stoisk, a udział w niej zgłosiło prawie 70 popularyzatorów nauki z Polski.

„Po raz pierwszy na pikniku pojawią się stoiska warszawskiego Narodowego Muzeum Techniki, Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Koła Naukowego Inżynierii Środowiska Politechniki Rzeszowskiej. Nie zabraknie stoisk Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Stowarzyszenia Klanza, którzy biorą udział w rzeszowskim pikniku od pierwszej jego edycji” – zwrócili uwagę organizatorzy.

Główna część pikniku odbędzie się pod hasłem „Sobota pełna wrażeń”. W programie znalazły się pokazy naukowe, mikroprelekcje, warsztaty poznawcze, interaktywne ekspozycje, prezentacje urządzeń, instalacji i przyrządów służących do naukowego poznawania świata i naszej cywilizacji.

„Będzie fizyka, chemia, biologia, technologia i ekologia, ochrona środowiska, rakiety i samoloty, teleskopy i lunety, matematyczne zagadki oraz artefakty z przeszłości” – wyliczali organizatorzy.

Ich zdaniem tegoroczna edycja będzie wyjątkowa ze względu na obchody Roku Ignacego Łukasiewicza. I tak np. w specjalnej strefie „Łukasiewicz” znajdą się stoiska instytucji noszących jego imię m.in. Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego z Bóbrki, Politechniki Rzeszowskiej oraz Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych z Krosna.

Z kolei następnego dnia imprezy Uniwersytet Rzeszowski zaprosi przed południem do Zakładu Nauk o Człowieku Instytutu Nauk Medycznych na „Medyczną niedzielę”, w czasie której odwiedzający biorąc udział w warsztatach, wykładach i pokazach prowadzonych przez pracowników naukowych i studentów kierunków medycznych uniwersytetu będą mogli poznać swój organizm w skali mikro i makro.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawują: minister edukacji i nauki, wojewoda rzeszowski, marszałek województwa podkarpackiego, prezydent Miasta Rzeszowa, starosta rzeszowski, Podkarpacki Kurator Oświaty oraz prezes Stowarzyszenia „Społeczeństwo i Nauka SPiN”. 

PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Pipała

api/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023