Nauka dla Społeczeństwa

05.06.2023
PL EN
20.05.2022 aktualizacja 20.05.2022

Warszawa/ Nowy budynek Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Dobrej 55

Fot. materiały prasowe UW Fot. materiały prasowe UW

28 tys. m kw. powierzchni, 92 sale dydaktyczne, nowoczesne laboratoria, sala multimedialna, która pomieści 150 osób oraz strefy relaksu - znajdują się m.in. w otwartym w czwartek nowym budynku Uniwersytetu Warszawskiego.

UW przekazało, że nowy budynek zajmuje pas działki między ulicami Dobrą, Lipową, Browarną i Wiślaną. Z budynku korzystają studenci, doktoranci i pracownicy wydziałów Lingwistyki Stosowanej i Neofilologii, Ośrodka Studiów Amerykańskich UW oraz innych jednostek w ramach przestrzeni ogólnouniwersyteckich.

"Budynek naukowo-dydaktyczny przy ul. Dobrej 55 zarówno pod względem powierzchni, jak i nakładów finansowych, jest jedną z największych inwestycji programu wieloletniego, kompleksowego programu rozwoju uczelni. Łączna wartość inwestycji realizowanych w ramach wspomnianego programu wynosi ponad 183 mln zł" - czytamy w komunikacie uczelni.

Projekt budynku wykonała pracownia Kuryłowicz & Associates.

W gmachu znajdują się m.in.: 92 sale dydaktyczne, 70 pomieszczeń administracyjnych, 39 pomieszczeń naukowo-badawczych, 7 sal konferencyjnych, przestrzenie wspólne umożliwiające integrację społeczności wydziałów, pomieszczenia socjalne dla pracowników, pomieszczenia biblioteczne oraz sala multimedialna ze składaną trybuną, która może pomieścić ponad 150 osób. Budynek charakteryzuje się licznymi przeszkleniami i stonowaną kolorystyką. W części podziemnej zlokalizowano garaż, w którym oprócz parkingu znajduje się także rowerowania na 120 rowerów - czytamy w informacji uczelni.

"Dzięki realizacji inwestycji powstały odpowiednie warunki pracy oraz nauki dla pracowników i studentów UW m.in. wydziałów Lingwistyki Stosowanej i Neofilologii. Nowa siedziba wzmocni potencjał uczelni w zakresie prowadzenia interdyscyplinarnych badań w obszarze nauk humanistycznych i społecznych" – powiedział cytowany w komunikacie rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak.

Z kolei prorektor UW ds. rozwoju prof. Ewa Krogulec dodała, że UW chce, aby przestrzeń uczelni była bardziej przyjazna dla społeczności akademickiej, a także dla środowiska. "W gmachu zastosowano rozwiązania dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, takie jak np. podjazdy i windy oraz rozwiązania związane z budownictwem ekologicznym i energooszczędnością. Wśród nich wymienić można m.in. instalację paneli fotowoltaicznych czy możliwość zdalnego sterowania klimatyzacją" - podkreśliła.

Na dachu budynku znajduje się ogród, z którego widać panoramę lewobrzeżnej Warszawy oraz Stare Miasto.

W budynku prowadzone będą badania naukowe w oparciu o najnowocześniejsze metody językoznawstwa korpusowego, dydaktyki translacji i przekładu audiowizualnego, socjolingwistyki, lingwistyki komputerowej. Planowane jest też uruchomienie dwóch nowoczesnych laboratoriów (EEG oraz fonetycznego), a także pracowni: glottodydaktycznej, kanadystycznej i dla humanistyki cyfrowej.

UW to największa i jedna z najstarszych szkół wyższych w Polsce, a jednocześnie najdłużej działająca uczelnia w stolicy. Ponad 40 tys. osób studiuje na kierunkach licencjackich i magisterskich. Kształci też 2,4 tys. doktorantów.

PAP - Nauka w  Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023